Merrill Lynch: Nie ma obaw, by cena ropy wzrosła do 50 USD za baryłkę

04-09-2004, 14:59

Analitycy Merrill Lynch prognozują, że przeciętna cena ropy naftowej wyniesie 42,50 USD za baryłkę w III kwartale tego roku, 35 USD w IV kwartale i 37,50 USD średnio za 2004 rok. Ich zdaniem nie ma obaw, by cena ropy wzrosła do 50 USD za baryłkę.

W najnowszej analizie rynku ropy, ML podniósł swoją poprzednią prognozę średniej ceny ropy (w ujęciu WTI, czyli West Texas Intermediate - benchmarku stosowanego w USA) za ten rok do 37,50 USD z wcześniejszej prognozowanych 34,40 USD.

Po 2004 roku analitycy ML przewidują, że roczna przeciętna cena ropy wyniesie 32,50 USD. Tym samym ML odrzuca opinie sugerujące, że cena ropy sięgająca 50 USD za baryłkę stanie się nową normą.

"Wprawdzie wiele uwagi skupiało się na progu 50 USD za baryłkę (aktualna rekordowa średnia cena z dnia, osiągnięta 15 sierpnia, wyniosła 49,40 USD), sądzimy jednak, że cena przewyższająca 40 USD za baryłkę nie stanie się nowym punktem ciężkości. Poziomu cen z ostatnich 6 tygodni nie uważamy za trwałe otoczenie dla naftowego rynku" - stwierdzili analitycy ML.

Analitycy ML oczekują, że presja na rynku ropy zmniejszy się w ostatnich trzech miesiącach tego roku. Są zdania, że obecnie źródłem tej presji jest prewencyjne gromadzenie rezerw przez kraje spoza OECD, które nie może trwać w nieskończoność.

ML spodziewa się także, że OPEC jeszcze w tym roku zmodyfikuje swoje docelowe pasmo wahań cenowych obejmujące średnią cen siedmiu gatunków ropy wydobywanej przez kartel, podnosząc je o 3-5 USD z obecnego poziomu 22-28 USD za baryłkę, a globalny popyt wzrośnie tylko nieznacznie.

Jednym z powodów umiarkowanego wzrostu popytu będzie osłabienie globalnej dynamiki wzrostu, która w ocenie ML w 2005 roku wyniesie średnio 3 proc. wobec 4 proc. w tym roku. Innym powodem będzie wzrost podaży o 750-800 tys. baryłek ropy dziennie, którego źródłem w ogromnej większości będą kraje byłego ZSRR.

Zdaniem analityków ML, OPEC podoła globalnemu zapotrzebowaniu na ropę w 2005 roku ocenianemu na 28,5 mln baryłek dziennie. Zwiększenie potencjału wydobywczego nastąpi w Nigerii (250 tys. baryłek dziennie), Kuwejcie (150 tys.) i Wenezueli (200 tys.). Dodatkowe wydobycie planują też Iran, Libia i Algieria.

W razie spadku ceny ropy, OPEC wycofa pewną ilość baryłek z rynku po to, by zapobiec ostremu spadkowi cen.

asw/ dan/ mskr/ kaj

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Merrill Lynch: Nie ma obaw, by cena ropy wzrosła do 50 USD za baryłkę