Metoda na zatory w pakiecie dla rządu

opublikowano: 15-05-2012, 00:00

Eksperci BCC, przedsiębiorcy i windykatorzy szykują dla najwyższych władz propozycje rozwiązań na zatory płatnicze.

Na rynku panuje nierównowaga, dłużnik jest bardziej chroniony niż wierzyciel — ocenił zjawisko przeterminowanych płatności i problemów z ich odzyskiwaniem dr Krzysztof Matela, prezes firmy windykacyjnej EGB Investments i zarazem wiceprezes Business Centre Club (BCC).

Podczas poniedziałkowej debaty w BCC na temat zatorów płatniczych nie on jeden wskazywał na to, ile na zaległych należnościachtracą wierzyciele, a ile zyskują dłużnicy.

— Dla sprzedającego jest to koszt stanowiący 42-45 proc. wartości otrzymanej faktury, a dla kupującego taki właśnie zysk — wyliczył jeden z przedsiębiorców uczestniczących w debacie i podkreślił, że nieopłacona faktura nie powinna być w firmach księgowana.

W dyskusji w zasadzie panowała zgodność co do tego, że dłużnik nie powinien mieć prawa ani do zaliczania nieuregulowanych płatności w kosztach prowadzonej działalności, ani do zwrotu z urzędu skarbowego VAT wykazanego na fakturze, której nie opłacił. Poseł Adam Szejnfeld przedstawił zebranym koncepcję przepisów, które miałyby uniemożliwić wpisywanie nieopłaconej faktury do kosztów w podatkach dochodowych (PIT i CIT), o czym już wielokrotnie pisaliśmy w „PB”.

Z kolei prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, wskazał na konieczność wprowadzenia kasowej metody rozliczania VAT, czyli dopiero po uregulowaniu płatności przez kontrahenta.

Ta propozycja zrodziła obawy uczestników spotkania o szanse jej powodzenia z uwagi chociażby na opór resortu finansów, ewentualne ryzyko nadużyć czy ograniczenia wynikające z regulacji Unii Europejskiej. Na to prof. Gomułka powiedział „PB”, że Polska powinna zabiegać w Unii o odpowiednią zmianę prawa.

— Metoda kasowa może być jednym z rozwiązań, ale to niejedyne panaceum na całe zło — podsumował debatę dr Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC.

W dyskusji padały też m.in. propozycje wprowadzenia obowiązkowego płacenia odsetek za zaległe płatności, bo fakultatywne nie przynosi efektów, czy stosowania rabatów za faktury płacone przed terminem, co sprawdza się za granicą. Wnioski z debaty i propozycje konkretnych rozwiązań zostaną przekazane prezydentowi, premierowi, komisjom sejmowym i senackim oraz Komisji Trójstronnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Metoda na zatory w pakiecie dla rządu