Metody walki z zatorami

opublikowano: 30-10-2018, 22:00

Zatory płatnicze nie dotyczą tylko polskich przedsiębiorców. Problem z nimi mają firmy działające w całej Unii Europejskiej.

Spółka faktoringowa Bibby Financial Services zwraca uwagę na działania, jakie podejmują różne kraje, żeby walczyć z opóźnieniami w płatnościach. Kluczową regulacją mającą chronić organizacje przed utratą płynności finansowej w wyniku zatorów dla całej UE jest Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Wiele krajów wprowadziło jednak dodatkowo własne obostrzenia.

— Na przykład Holandia w ubiegłym roku przyjęła rozwiązanie, zgodnie z którym w umowach z MŚP duże podmioty nie będą mogły wymagać terminu zapłaty dłuższego niż 60 dni. Za złamanie prawa grożą odsetki. Z kolei w Irlandii wierzyciel jest uprawniony do żądania określonej kwoty rekompensaty w zamian za koszty odzyskiwania należności — wskazuje dr Anna Czarczyńska, ekspert Bibby Financial Services.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu