Metro będzie jednak czeskie

opublikowano: 04-11-2019, 10:38

EP Global Commerce (EPGC) czeskiego biznesmena Daniela Křetínskiego przejmuje kolejny pakiet akcji niemieckiej sieci handlowej Metro i staje się jej największym akcjonariuszem.

Do transakcji zakupu ponad 44,95 mln akcji Metro AG od Haniel Finance Deutschland GmbH ma dojść - jak poinformowało EPGC - najbliższą środę, 6 listopada. Żadnych szczegółów finansowych strony jednak nie ujawniły.

W efekcie firma czeskiego przedsiębiorcy, która obecnie ma 17,52 proc. papierów niemieckiej sieci stanie się posiadaczem 29,99 proc. jej akcji. EPGC będzie też największym akcjonariuszem i inwestorem strategicznym niemieckiej sieci handlowe. Firma już zapowiada, że podejmie starania, aby zdobyć „odpowiednią reprezentację” w radzie nadzorczej spółki Metro.

EPGC przypomina jednocześnie, że zachowuje opcję kupna pozostałych akcji od Haniel Finance Deutschland GmbH. Ta firma była ostatnio właścicielem pakietu 15 proc. akcji Metro AG. Zgodnie z obowiązującymi przepisami czeski inwestor po objęciu ponad 30 proc. papierów będzie musiał zaproponować przejęcie całej spółki.

Daniel Křetínský i jego słowacki partner biznesowy Patrik Tkáč przejmują kolejne pakiety akcji sieci Metro od sierpnia zeszłego roku. Na początku w ich posiadaniu było 7,3 proc. walorów, następnie, już w tym roku pakiet wzrósł do 10,9 proc., a ostatnio skoczył do wspomnianych już ponad 17,2 proc.

Przypomnijmy też, że latem tego roku EPGC podjęło próbę dokupienia akcji sieci Metro od firm Meridian Stiftung i Beisheim Holding, którzy mają łącznie prawie 21 proc. papierów. Zaproponowana łączna cena około 5,8 mld EUR (po 16 EUR za każdą zwykłą akcję i 13,80 EUR za każdą akcję uprzywilejowaną) nie okazał się jednak zadowalająca dla ewentualnych sprzedających i oferta się nie powiodła.

Utworzone w 1964 r. Metro AG działa obecnie w ponad 30 krajach w Europie, Azji i Afryce. Działąność koncernu dzieli się na sieć centrów Metro Cash & Carry, hipermarketów Real oraz sklepów Media Markt i Saturn. W roku obrotowym 2018-19 firma zwiększyła przychody o około 1,5 proc. do 30 mld EUR.

Daniel Křetínský to jeden z najbogatszych ludzi za naszą południową granicą. W opublikowanym pod koniec września tego roku przez tygodnik „Euro” rankingu najbogatszych Czechów i Słowaków zajął 5. miejsce. Jego majątek oszacowano na 68 mld CZK, czyli około 11,5 mld zł. Przedsiębiorca jest również znany w Polsce. Jego Energetický a prumyslový holding (EPH) jest właścicielem m.in. zakładów PG Silesia, które zajmują się wydobyciem węgla w Czechowicach-Dziedzicach. Daniel Křetínský to także magnat medialny, a jego spółka Czech Media Invest była jeszcze niedawno właścicielem Radia Zet.

Patrik Tkáč na tej samej liście zajmuje miejsce 6. Jego majątek oszacowano na 55 mld CZK, czyli prawie 9,2 mld zł.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy