Metro poczeka na budżety 2002

Krzysztof Kluska
opublikowano: 13-11-2001, 00:00

Wykonawca stacji metra Plac Wilsona w Warszawie zostanie wyłoniony dopiero w przyszłym roku. Inwestycja warta ponad 100 mln zł została wstrzymana, ponieważ miasto nie ma odpowiednich funduszy na jej finansowanie.

Według informacji Wojciecha Kozaka, wiceprezydenta Warszawy, dopiero po ustaleniu przyszłorocznych budżetów zarówno miasta, jak i państwa, będzie wiadomo, czy są pieniądze na realizację tego przedsięwzięcia. Według Teresy Kuźmińskiej, przedstawicielki Metra Warszawskiego w chwili obecnej miasto nie byłoby w stanie finansować bieżących prac przy budowie kolejnej stacji podziemnej kolejki.

Przedstawiciele Biura Zarządu Miasta utrzymują, że realizacja projektu, choć przesunięta w czasie, musi być wykonana. Zdaniem Wojciecha Kozaka, niebawem można się spodziewać kolejnego przetargu w tej spawie. Wynika z tego, że tego docinka metra nie obejmie program partnerstwa publiczno-prywatnego, zgodnie z którym będzie budowana druga nitka metra z Bemowa na Targówek i Gocław oraz dokańczana pierwsza, biegnąca pod hutę.

Według informacji Wojciecha Kozaka, zanim zostanie rozpisany kolejny przetarg władze stolicy muszą wiedzieć, jakimi funduszami dysponują. Do podjęcia decyzji o rozpoczęciu kolejnych poszukiwań wykonawcy nowej stacji metra potrzebny jest budżet Warszawy oraz budżet państwa. Z kasy centralnej w ramach kontraktów regionalnych przyznawane są środki właśnie na takie inwestycje, jak metro czy budowy nowych dróg. Według wstępnych szacunków, na kolejną stację kolejki potrzebne jest nieco ponad 100 mln zł. Na razie nie jest zagrożona realizacja budowy stacji metra Dworzec Gdański, którą za prawie 70 mln zł wykona konsorcjum firm Budimex, Budexport, Energobudowa oraz pracownia projektowa APA Kuryłowicz and Associates. Również tu warunkiem gwarantującym powodzenie inwestycji jest dotrzymanie przez państwo wpłaty do kasy Warszawy drugiej części kontraktu regionalnego, czyli około 60 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kluska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Metro poczeka na budżety 2002