MF będzie podnosić akcyzę na papierosy

Marek Druś
31-07-2002, 14:38

Ministerstwo Finansów będzie podnosić akcyzę na papierosy do poziomu obowiązującego w krajach Unii Europejskiej, poinformowała w środę PAP wiceminister finansów Irena Ożóg.

- Zmiany będą w takim zakresie, w jakim jest to konieczne w ramach sukcesywnego dochodzenia do minimalnej stawki akcyzy w papierosach – powiedziała.

W negocjacjach z UE Polska ustaliła dwa okresy przejściowe, w trakcie których ma nastąpić wyrównanie cen papierosów. Do końca 2005 roku akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć w Polsce do 57 proc. ceny najpopularniejszych papierosów ( w ubiegłym roku wynosiła 53 proc.). Do końca 2008 roku ma trwać podnoszenie akcyzy do poziomu co najmniej 64 EUR od tysiąca papierosów.

Do czasu zrównania cen osoba wjeżdżająca z Polski do innego kraju Unii nie będzie mogła przewozić więcej niż 200 papierosów.

Tymczasem resort finansów nadal pracuje nad projektem obniżenia akcyzy na wyroby spirytusowe. Choć może to w pierwszej chwili spowodować spadek dochodów budżetu, powiedziała wiceminister Ożóg, w dłuższej perspektywie powinno zmniejszyć spożycie nielegalnego alkoholu.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MF będzie podnosić akcyzę na papierosy