MF chce, by BGK mógł udzielać gwarancji de minimis do końca 2015 r.

PAP
opublikowano: 13-05-2014, 15:40

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł do końca 2015 r. udzielać firmom pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów - przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt rozporządzenia w tej sprawie, opublikowany we wtorek na stronie RCL.

Pomoc de minimis to pomoc, na udzielenie której nie jest potrzebna zgoda Komisji Europejskiej. Zgodnie z "Programem Wspierania Przedsiębiorczości" i obowiązującym obecnie rozporządzeniem ministra finansów BGK może udzielać mikroprzedsiębiorcom oraz małym i średnim firmom gwarancji kredytowych stanowiących pomoc de minimis tylko do końca czerwca 2014.

W uzasadnieniu do projektu nowego rozporządzenia resort finansów poinformował, że od 15 marca 2013 roku do 15 marca 2014 roku BGK udzielił gwarancji dla 45 tys. przedsiębiorców o wartości ok. 8,4 mld zł. Pozwoliło to im zaciągnąć kredyty w 22 współpracujących z BGK bankach na blisko 15 mld zł.

"Mając na względzie powodzenie dotychczasowej akcji gwarancyjnej i dalszą konieczność niwelowania skutków spowolnienia gospodarczego, Minister Finansów podjął decyzję o kontynuowaniu do końca 2015 r. udzielania przez BGK pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów zaciąganych przez MSP" - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Wskazano, że zgodnie z rozporządzeniem małe i średnie firmy będą mogły się ubiegać o gwarancję spłaty kredytów zarówno obrotowych, jak i inwestycyjnych.

MF spodziewa się, że w 2014 roku zostaną udzielone przez BGK gwarancje w ramach pomocy de minimis o wartości ok. 8,5 mld zł, a w 2015 roku o wartości ok. 6 mld zł. W 2013 roku udzielono gwarancji o wartości ok. 7 mld zł.

"Szacuje się, że przy założeniu udzielenia gwarancji de minimis do końca 2015 roku, w łącznej wysokości około 21,5 mld zł, potencjalne wydatki budżetowe na pokrycie kosztów i wydatków związanych z udzieleniem gwarancji mogą wynieść około 2,6 mld zł, przy założeniu przeciętnej szkodowości na poziomie 6,21 proc." - napisano w uzasadnieniu. MF zaznaczyło, że szkodowość ta została oszacowana przez BGK na podstawie wyników dotychczasowej działalności poręczeniowo-gwarancyjnej banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / MF chce, by BGK mógł udzielać gwarancji de minimis do końca 2015 r.