MF chce prostszych sprawozdań dla mikrospółek

DI, PAP
opublikowano: 29-07-2013, 00:00

Najmniejsze spółki akcyjne, z o.o. i komandytowo- -akcyjne będą mogły sporządzać uproszczone sprawozdania finansowe — proponuje resort finansów.

Ministerstwo Finansów (MF) skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zakłada on możliwość sporządzania uproszczonych sprawozdań finansowych przez tzw. mikrofirmy. Ustawodawca rozumie przez to spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki komandytowo-akcyjne, które nie przekroczyły limitów dwóch z trzech kryteriów: suma bilansowa w wysokości 350 tys. EUR, przychody netto w wysokości 700 tys. EUR, przeciętne zatrudnienie — 10 osób (tak mikrofirmy definiuje Unia Europejska). W uzasadnieniu do projektu napisano, że dostosowuje on ustawę o rachunkowości do unijnej dyrektywy w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek. Dyrektywa ta weszła w życie 19 lipca 2013 r.

„Przyjęty kierunek zmian wpisuje się w działania rządu, zmierzające do poprawy wykonywania działalności gospodarczej i ograniczenie lub zniesienia barier hamujących rozwój przedsiębiorczości, poprzez możliwość sporządzenia uproszczonego sprawozdania finansowego przez jednostki mikro-” — napisano w uzasadnieniu. Firma taka będzie mogła opcjonalnie wybrać uproszczone formy sprawozdań, nie będzie miała obowiązku skorzystania z tej możliwości. Według danych GUS, w 2011 r. w Polsce funkcjonowało ponad 1,7 mln mikroprzedsiębiorstw (zatrudniających do 9 osób), co stanowiło ok. 96 proc. wszystkich firm.

112 tys. Tyle polskich mikrofirm prowadziło w 2011 r. księgi rachunkowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu