MF: Do 2009 r. obniżenie deficytu poniżej 3 proc. PKB

Polska Agencja Prasowa SA
11-04-2006, 16:59

Ministerstwo Finansów prognozuje, że najpóźniej w 2009 r. nastąpi obniżenie deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych poniżej 3 proc. PKB - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Ministerstwo Finansów prognozuje, że najpóźniej w 2009 r. nastąpi obniżenie deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych poniżej 3 proc. PKB - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

"Według Ministerstwa Finansów, obniżenie deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych poniżej 3 proc. powinno nastąpić najpóźniej w 2009 r., ale należy podkreślić, że rok 2008 byłby dużo łatwiejszy do zaakceptowania przez Komisję i Radę Ecofin" - czytamy w komunikacie.

We wtorek rząd przyjął informację na temat opinii Rady Ecofin, dotyczącej oceny polskiego Programu Konwergencji - Aktualizacja 2005.

Jak przypomina CIR, zgodnie z zaleceniami Rady Ecofin, Polska powinna ograniczyć deficyt w 2006 r. w sektorze instytucji rządowych i samorządowych; podtrzymać efekty reformy emerytalnej oraz wzmocnić instytucjonalne ramy finansów publicznych.

"Jeśli chodzi o strukturalny deficyt instytucji rządowych i samorządowych Polska została zobowiązana do corocznego ograniczania go o co najmniej 0,5 proc. PKB" - czytamy.

Polska jako nowy członek Unii Europejskiej przedstawiła Komisji Europejskiej Program Konwergencji w maju 2004 r., prezentując w nim trzyletnią perspektywę rozwoju gospodarczego kraju. Program został zaopiniowany przez Radę Ecofin, która wskazała na potrzebę zlikwidowania przez Polskę nadmiernego - tzn. przekraczającego 3 proc. PKB - deficytu budżetowego, najpóźniej do 2007 r.

Na początku marca Komisja Europejska (KE) ogłosiła, że Polska nie podejmuje odpowiednich kroków, by obniżyć swój deficyt budżetowy.

Oceniając polskie plany budżetowe zawarte w tzw. programie konwergencji na lata 2005-2008, KE oceniła, że nie gwarantują one, by Polska - zgodnie z zobowiązaniami z 2004 roku - obniżyła w 2007 roku swój deficyt publiczny poniżej 3 proc. i spełniła tzw. kryteria z Maastricht, zobowiązujące każdy kraj do utrzymywania deficytu poniżej tego pułapu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MF: Do 2009 r. obniżenie deficytu poniżej 3 proc. PKB