MF interpretuje podatek bankowy

Firmy udzielające pożyczek pracownikom nie zapłacą podatku bankowego. Wątpliwości zgłaszali doradcy podatkowi, więc po tekście „PB” fiskus przygotował interpretację

Jako pierwsi opisaliśmy, że ustawa wprowadzająca podatek od aktywów niektórych instytucji finansowych może mieć sporą lukę prawną. Zgodnie z analizą jednej ze znanych firm konsultingowych, do której dotarł „PB”, jej przepisy są nieprecyzyjne i słabo skorelowane z ustawą o kredycie konsumenckim. W przypadku opodatkowania banków czy ubezpieczycieli większych wątpliwości, jaka jest definicja podatnika, nie ma, inaczej ma się sprawa z instytucjami pożyczkowymi.

PEŁNE RĘCE ROBOTY:
PEŁNE RĘCE ROBOTY:
Posłowie tej kadencji nie mają lekko — do parlamentu w rekordowym tempie trafiają coraz to nowe projekty ustaw. W legislacyjnym pośpiechu łatwo o błędy, o czym przekonali się już politycy przy wprowadzaniu 70-procentowej stawki PIT od odpraw menedżerów zarządzających spółkami skarbu państwa. Zdaniem ekspertów podatkowych, kolejną ustawą, którą może spotkać potrzeba szybkiej nowelizacji tuż po wejściu w życie, jest nowa danina od instytucji finansowych.
Marek Wiśniewski

Wczoraj Ministerstwo Finansów (MF) wydało w tej sprawie interpretację podatkową, która powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. „(…) pojawiły się wątpliwości, czy podatnikami w rozumieniu ustawy są pracodawcy niebędący instytucjami pożyczkowymi, którzy udzielają pożyczek swoim pracownikom ze środków obrotowych lub środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych” — czytamy w dokumencie MF.

Dla wszystkich stawka jest taka sama — 0,0366 proc. miesięcznie, różnice kryją się jednak w tym, kto jest podatnikiem i jaką ma kwotę wolną. Zgodnie z zapisami ustawy, powinny go płacić instytucje pożyczkowe od aktywów powyżej 200 mln zł. Eksperci przyznają, że definicję takiej instytucji określa ustawa o kredycie konsumenckim, a może nią być każdy „przedsiębiorca, który w zakresie swojej działalności gospodarczej lub zawodowej udziela lub daje przyrzeczenia udzielenia konsumentowi kredytu”. Doradcy podatkowi uważają, że w takiej sytuacji podatek powinien objąć wszystkie firmy, które udzielają pracownikom pożyczek, a ustawa o podatku powinna być precyzyjniejsza.

„Intencją ustawodawcy nie było objęcie opodatkowaniem przedsiębiorstw udzielających pożyczek własnym pracownikom, a podatnikami w tym przypadku są przedsiębiorstwa/instytucje pożyczkowe działające na polskim rynku” — wyjaśnia MF. Gdyby nie interpretacja, istniałoby ryzyko, że zapłacą największe spółki, a szczególnie kontrolowane przez skarb państwa, gdzie pracowniczy socjal jest najhojniejszy.

Dlatego resort finansów ostatecznie rozstrzygnął wątpliwości, a fiskus nie zapuka do drzwi przedsiębiorców z branży energetycznej czy paliwowej, żeby ściągnąć od nich podatek bankowy. „Podatnik udzielający pożyczki własnym pracownikom (…) nie może zostać uznany za instytucję pożyczkową, która będzie podlegała podatkowi od niektórych instytucji finansowych” — podkreślono w interpretacji podatkowej. Tak, zdaniem MF, należy rozumieć przepisy o kredycie konsumenckim. © Ⓟ

JUŻ PISALIŚMY

„PB” z 3 lutego 2016 r.

Nieco ponad miesiąc temu napisaliśmy, że nieprecyzyjne zapisy ustawy sprawiają, że firmy, które udzielają pożyczek pracownikom, mogą być zmuszone do płacenia podatku bankowego. Nasza interwencja przyniosła efekt — firmy mogą odetchnąć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane