MF odkryło Poltax na nowo

opublikowano: 06-08-2018, 22:00

MF i Sygnity ustaliły warunki przyszłej ugody w sprawie e-Podatków. Oznacza to ograniczenie projektu i realizację koncepcji Poltax Plus.

Budowany od ponad pięciu lat nowoczesny centralny system podatkowy z projektu e-Podatki zmienia się w projekt Poltax Plus. Innymi słowy, centralizacja systemu podatkowego będzie sprowadzona do upgrade’u sędziwego Poltaksu, którego geneza sięga lat 90. ubiegłego wieku.

Mariusz Nowak, prezes Sygnity
Zobacz więcej

Mariusz Nowak, prezes Sygnity Fot. Marek Wiśniewski

Mapa drogowa rozwodu

Ministerstwo Finansów (MF) w piątek podpisało z Sygnity porozumienie ustalające warunki przyszłej ugody, którą teraz musi zatwierdzić sąd.

— Termin rozprawy wyznaczony został na 30 sierpnia, natomiast rozważamy złożenie wniosku do sądu o jej przyspieszenie — mówi Mariusz Nowak, prezes Sygnity.

Treść porozumienia była zatwierdzona przez Prokuratorię Generalną RP, która teraz będzie reprezentowała MF w sądzie.

W ramach porozumienia pierwotna maksymalna wartość umowy na e-Podatki, nad którymi Sygnity pracuje od lutego 2013 r., ma zostać obniżona do ok. 159,6 mln zł z 232 mln zł, a wartość umowy o świadczenie usług dodatkowych do maksymalnie 22,4 mln zł z 80,7 mln zł. Kary umowne Sygnity, naliczone pod koniec kwietnia, mają zostać zmniejszone do 9,5 mln zł z 27,2 mln zł. Po wykonaniu potrąceń MF zapłaciSygnity ok. 10 mln zł tytułem pozostałych do zapłaty wierzytelności.

Projekt ugody to niewątpliwie duży sukces i ulga dla Sygnity. Choć zostanie zmniejszony zakres prac, to spółka wynegocjowała też zmniejszenie kar i otrzyma w końcu zaległe płatności. W perspektywie ma jeszcze kilka lat współpracy z MF. Resort po ponad pięciu latach także chciałby przeciąć węzeł gordyjski.

Ani Sygnity, ani MF nie ujawniają, jaki zakres prac pozostał do wykonania informatycznej spółce.

— Rozmowa na temat szczegółowych warunków ugody będzie możliwa po jej zatwierdzeniu przez sąd — informuje lakonicznie biuro prasowe MF.

Jak informuje prezes Sygnity, współpraca z MF potrwa do końca 2022 r., w tym pozostały do realizacji zakres umowy głównej ma być oddany do końca 2019 r.

Nie wiadomo, ile pieniędzy jeszcze trafi do Sygnity z tytułu umowy głównej, prac uzupełniających i utrzymania. Według wcześniejszych informacji, w trakcie realizacji umowy do spółki trafiło ponad 100 mln zł. Biorąc pod uwagę maksymalne wartości umów, zapłatę należności i zmniejszenie z tytułu kary teoretycznie pozostałe wynagrodzenie to maksymalnie ponad 60 mln zł.

Gdzie ta centralizacja?

Choć zakres umowy z nowymi aneksami nie został na razie udostępniony, to wiadomo, że w wyniku jej realizacji polski podatnik skorzysta znacznie mniej, niż wcześniej planowano.Kilka miesięcy temu MF zrezygnowało z ponad 80 mln zł dotacji w ramach projektu CVP (CIT, VAT, JPK). Wypadła z niego zintegrowana obsługa CIT i VAT. Wygląda więc na to, że państwo mimo wydania już ponad 100 mln zł na projekt e-Podatki, nadal nie będzie miało scentralizowanych największych podatków w nowoczesnym systemie. Do tej pory powstały małe systemy dla podatków od czynności cywilnoprawnych, spadków i darowizn oraz karty podatkowej, a także portal podatkowy oraz system do obsługi mandatów.

Jak wcześniej informowaliśmy, MF pracuje nad projektem Poltax Plus, czyli możliwością zbudowania systemu centralnego na bazie wykorzystywanego od ponad 20 lat Poltaksu, który jest systemem rozproszonym, działającym w około 400 lokalizacjach.

Pierwotna koncepcja Poltax Plus zakładała budowę zespołu projektowego składającego się z pracowników IT resortu finansów (w tym ministerialnego centrum informatyki), spółki Aplikacje Krytyczne i fachowców kontraktowych, znających technologię, w której została stworzona aplikacja Poltax (m.in. pracowników Oracle’a, którzy pomogli przygotować studium wykonalności). MF informowało wcześniej, że zlecenia dla poszczególnych specjalistów będą realizowane w ramach obowiązujących umów ramowych.

MF nie podało budżetu projektu Poltax Plus. Nasze źródła twierdzą, że projekt może być wart na początek około 80 mln zł, a głównym wykonawcą ma być Oracle.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu