MF wypuszcza nowe obligacje

Marek Knitter
08-12-2000, 00:00

MF wypuszcza nowe obligacje

W grudniu resort finansów przez biura maklerskie oraz Internet zaoferuje trzy rodzaje obligacji detalicznych: dwu-, trzy- i czteroletnie. Dzielą się one na dwa rodzaje: hurtowe (sprzedawane na przetargach) oraz detaliczne.

Oprocentowanie grudniowej emisji COI1204 wyniesie 16,9 proc., obligacje dwuletnie dadzą 16 proc. zysku w skali roku.

Grudniowa oferta obligacji DOS1202 jest oprocentowana wysokości 16 proc. Oprocentowanie obligacji dwuletnich jest stałe, a odsetki są kapitalizowane po roku. Każdy, kto w grudniu kupi dwulatki, za dwa lata za każdą obligację otrzyma 134,56 zł.

Obecnie trwa jeszcze sprzedaż listopadowej emisji trzylatek, których oprocentowanie wynosi 17,08 proc. w pierwszym trzymiesięcznym okresie odsetkowym (listopad 2000-styczeń 2001 r.). Odsetki od obligacji trzyletnich wypłacane jest co trzy miesiące. Oprocentowanie ich jest zmienne, ustalane każdorazowo dla poszczególnych, trzymiesięcznych okresów odsetkowych. W sumie sprzedano do tej pory blisko 3,5 mln z 4 mln oferowanych przez MF obligacji w listopadzie. Tym, co zaktywizowało sprzedaż trzylatek, było ich wysokie oprocentowanie w obecnym okresie odsetkowym. Obligacje trzyletnie jako jedyne z detalicznych są notowane na GPW. Jeśli posiada się rachunek inwestycyjny w biurze maklerskim, można je w dowolnym okresie kupić lub sprzedać na giełdzie.

Czterolatki

Zainteresowanie zakupem obligacji czteroletnich w ostatnich miesiącach było znacznie wyższe w porównaniu z początkiem emisji tych papierów w październiku 1999 r. Zaletą czterolatek jest oprocentowanie porównywalne z lokatami bankowymi, przy czym żaden bank nie oferuje instrumentu o tak długim horyzoncie oszczędzania. Wysokość oprocentowania tych obligacji to suma stałej marży, wynoszącej obecnie 7 proc., i inflacji z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających emisję. Ogłoszona w listopadzie inflacja wyniosła 9,9 proc., oprocentowanie wynosi więc 16,9 proc. w pierwszym rocznym okresie odsetkowym. Dodatkowym atutem jest kwota minimalnej inwestycji — tylko 100 zł.

Zysk lub strata

Wybierając formę inwestowania, należy pamiętać, że wszystkie lokaty obarczone są pewnym ryzykiem. Obligacje o stałym oprocentowaniu grożą utratą części realnego zysku. Dzieje się tak w sytuacji rosnącej inflacji, gdy dochód z obligacji jest mniejszy niż inflacja. Jednak nabywcy obligacji skarbowych nie muszą obawiać się niewypłacalności, ponieważ dłużnikiem jest Skarb Państwa.

Marek Knitter

m.knitter@pulsbiznesu.com.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MF wypuszcza nowe obligacje