MFW obniża prognozy i wzywa ECB do obniżki stóp

Jerzy Wasiukiewicz
opublikowano: 06-11-2001, 18:40

WASZYNGTON (Reuters) - Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) prognozuje, że tempo wzrostu gospodarczego w strefie euro będzie w przyszłym roku słabe, jednak niska inflacja daje Europejskiemu Bankowi Centralnemu (ECB) możliwość obniżki stóp dla pobudzenia wzrostu.

W corocznym raporcie na temat stanu gospodarki krajów dwunastki, MFW prognozuje w tym roku wzrost na poziomie 1,7 procent, a w 2002 roku na 1,6 procent.

Fundusz zdecydował się obniżyć wcześniejszą prognozę wzrostu szacowanego na 2,2 procent z powodu ataków na USA 11 września.

Używając tych samych metod co unijne biuro statystyczne Eurostat, MFW ocenia wzrost gospodarczy w strefie euro na 1,6 procent w tym oraz na 1,5 procent w 2002 roku.

Równocześnie Fundusz zapowiedział, że w nadchodzących miesiącach może jeszcze obniżyć prognozy wzrostu.

Natomiast jeżeli władze strefy euro będą prowadzić właściwą politykę gospodarczą to sytuacja ekonomiczna zacznie się poprawiać w drugim półroczu 2002 roku. Zdaniem MFW inflacja spadnie do 1,5 procent w następnym roku z 2,75 procent w tym, co stwarza szansę na obniżkę stóp procentowych.

MFW widzi "również szansę na dalsze poluzowanie polityki monetarnej, szczególnie w przypadku umocnienia się euro. Kilku (dyrektorów MFW) jest za wcześniejszą obniżkę stóp, aby stworzyć silne podwaliny dla odrodzenia gospodarczego w 2002 roku".

Zdaniem członków MFW władze Europy powinny wykazywać większą elastyczność w polityce fiskalnej, a trzymanie się wyznaczonych celów deficytu budżetowego może opóźnić proces odrodzenia.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jerzy Wasiukiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MFW obniża prognozy i wzywa ECB do obniżki stóp