MFW obniżył prognozy dla globalnej gospodarki

opublikowano: 24-06-2020, 15:21

Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się dużo większej niż przewidywał w kwietniu recesji globalnej gospodarki i znacząco wolniejszego tempa wychodzenia z niej.

Fundusz poinformował, że podwyższył prognozę spadku globalnego PKB w obecnym roku z 3 proc. do 4,9 proc. W 2021 roku globalna gospodarka ma wzrosnąć o 5,4 proc. W kwietniu MFW prognozował 5,8 proc. wzrostu w przyszłym roku.

MFW
MFW
ARC

Fundusz wyjaśnia wzrost pesymizmu szkodami spowodowanymi przez większy niż oczekiwano szok podażowy wynikający z zamknięcia gospodarek, a także utrzymujący się negatywny wpływ na popyt dystansowania społecznego oraz innych działań mających hamować ekspansję koronawirusa. 

- W sytuacji nieustanego rozprzestrzeniania się pandemii perspektywa długoterminowych negatywnych konsekwencji dla środków utrzymania, bezpieczeństwa zatrudnienia i nierówności stała się bardziej przekonująca – głosi opublikowany przez MFW raport World Economic Outlook.

Fundusz prognozuje, że PKB USA spadnie w tym roku o 8 proc. wobec przewidywanych w kwietniu 5,9 proc. W 2021 roku amerykańska gospodarka ma wzrosnąć o 4,5 proc.

Prognoza spadku gospodarki eurolandu w tym roku wynosi 10,2 proc. W 2021 roku ma wzrosnąć o 6 proc.

MFW spodziewa się spadku PKB gospodarek rozwiniętych o 8 proc. w 2020 roku. Wcześniej szacował go na 6,1 proc.

Gospodarki rozwijające się mają zanotować 3 proc. spadku w tym roku. Wcześniej MFW przewidywał zniżkę o 1,0 proc. Fundusz podtrzymał prognozę wzrostu gospodarki Chin w tym roku o 1,0 proc.  

Globalna wymiana towarów i usług prawdopodobnie spadnie w tym roku o 11,9 proc., przewiduje MFW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane