MFW ostrzega strefę euro przed załamaniem

opublikowano: 25-03-2019, 14:52

Europejska gospodarka stoi w obliczu rosnącego ryzyka, poczynając od protekcjonizmu na brexitcie kończąc i musi zrobić więcej, aby być gotowa na kolejne załamanie, ostrzega Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

David Lipton, zastępca szefowej MFW powiedział, że Europa „musi przezwyciężyć niedociągnięcia w polityce, które mogą zaostrzyć kolejny kryzys - kiedy tylko nadejdzie”. Szczególnie podkreślił trudną sytuację Włoch określając, że są „rażące słabości”, które sprawiły, że są źle przygotowane. Trzecia co do wielkości gospodarka strefy euro popadła w recesję i prawdopodobnie  ponownie skurczy się w tym kwartale.

Zobacz więcej

David Lipton, fot. Bloomberg

Podczas gdy większość prognoz bazowych wskazywała do tej pory na pewną poprawę sytuacji w Europie, wielu ekonomistów było zaskoczonych wielkością i tempem niedawnego spowolnienia.

Dlatego istotne jest, aby zdać sobie pełną świadomość odnośnie trwającej niepewności co do nadchodzącego roku, w tym kluczowej kwestii brexitu, która wciąż pozostaje nierozwiązana.

Przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego ostrzegł, że Europa może nie być w stanie polegać na narzędziach stosowanych w walce z kryzysem finansowym w 2008 r., ponieważ banki centralne nie mają zbyt wiele miejsca na bodźce, a większość rządów jest już obciążona wysokim długiem. 

Może też istnieć „opór polityczny” dla większej liczby akcji ratunkowych z powodu oskarżeń, że ciężar ostatniej recesji spadł nierównomiernie na społeczeństwo – wyjaśnia Lipton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy