MFW studzi nadmierny optymizm

DI, Bloomberg, PAP
opublikowano: 26-04-2010, 07:32

Na swoim dorocznym posiedzeniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przestrzegł przed nadmiernym optymizmem w  stawianiu prognoz wzrostu gospodarczego po kryzysie finansowym w 2008 r.

"Sygnały poprawy sytuacji ekonomicznej są zachęcające, ale pozostaje jeszcze wiele wyzwań, z którymi trzeba będzie sobie wspólnie poradzić" - stwierdzono w komunikacie opublikowanym po spotkaniu w czasie weekendu w Waszyngtonie Międzynarodowego Komitetu Finansowego Rady Gubernatorów MFW.

Dyrektor zarządzający MFW Dominique Strauss-Kahn powiedział, że przewidywania wzrostu przedstawione przez kraje grupy G20, reprezentujących największe gospodarki świata, mogą być przesadnie optymistyczne.

"Kiedy zestawiamy te liczby, są one dość spójne, ale raczej optymistyczne. W naszej opinii, mogą być nieco zbyt optymistyczne" - oświadczył.

Komunikat MFW podkreśla, że w krajach wysoko rozwiniętych takie czynniki jak wysokie zadłużenie publiczne, utrzymujące się wysokie bezrobocie i inne skutki recesji będą działać hamująco na wzrost popytu.

W komunikacie wzywa się m.in. do "unikania protekcjonizmu we wszystkich postaciach" i do wzmocnienia przepisów regulujących działalność instytucji finansowych.

Apeluje się także o pełną realizację planu zmian w systemie podejmowania decyzji przez MFW, tak aby przyznać większą wagę krajom mniejszym i biedniejszym.

Plan ten przewiduje, że do stycznia 2011 r. na zmiany te muszą się zgodzić wszystkie 112 większe państwa, posiadające łącznie 85 procent głosów w MFW. Jak na razie plan zaakceptowało tylko 70 tych państw.

Na tegorocznych spotkaniach MFW i Banku Światowego Polskę reprezentowali minister finansów Jacek Rostowski i p.o. prezesa NBP Piotr Wiesiołek.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Bloomberg, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MFW studzi nadmierny optymizm