MFW twierdzi, że COVID-19 pogłębi różnice majątkowe

  • Paweł Makosz
opublikowano: 22-02-2021, 17:06

Pandemia koronawirusa prawdopodobnie wpłynie na pogłębianie się różnic majątkowych wśród Europejczyków, poinformował Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Kristalina Georgiewa, dyrektor zarządzająca MFW, w przemówieniu wygłoszonym podczas konferencji Parlamentu Europejskiego pochwaliła rządy UE za przeznaczenie ponad 3 bln EUR na wsparcie firm i gospodarstw domowych dotkniętych pandemią. Te pieniądze przyczyniły się do pomocy ponad 54 mln pracowników.

Obfita pomoc nie oznacza jednak, że wszyscy mamy takie same szanse na powrót do normalności.

– Droga do ożywienia jest… nierówna. Powodem są różnice w pozycjach wyjściowych, strukturze gospodarczej i zdolności do reagowania - powiedziała Georgiewa.

Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego, do końca 2022 r. dochód na mieszkańca w Europie Środkowej i Wschodniej będzie o 3,8 proc. niższy od prognozowanego przed pandemią.

Ministrowie finansów UE planują utrzymać obecne bodźce fiskalne przynajmniej do drugiego kwartału 2021 roku. Później przewidywane jest przejście z modelu ogólnego wsparcia dla wszystkich przedsiębiorstw na bardziej ukierunkowany.

W zeszłym roku UE wypłaciła pożyczki w wysokości 750 mld EUR na reformy oraz zielone i cyfrowe inwestycje, które według MFW są najważniejszym działaniem długoterminowym.

– Nasza analiza pokazuje, że może to zwiększać globalne PKB w okresie 15 lat o około 0,7 proc. rocznie, tworząc miliony nowych miejsc pracy - dodała Georgiewa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane