MG: gazociąg do Skandynawii może powstać do 2010/ 2011 r.

opublikowano: 21-03-2007, 15:07

(ISB) Ministerstwo Gospodarki szacuje, że  połączenie Polski gazociągiem ze złożami skandynawskimi nastąpi na przełomie 2010/2011 roku, poinformował w środę minister gospodarki Piotr Woźniak.

"Nie istnieją żadne dokładne daty, kiedy nastąpi połączenie, jednak my szacujemy, że będzie to przełom 2010/2011" - powiedział Woźniak podczas konferencji prasowej.

Minister nie chciał określić wartości tego przedsięwzięcia, powiedział jedynie, że sześć lat temu, kiedy Polska miała się łączyć z systemem duńskim, projekt był szacowany na 230 mln euro.

Woźniak podkreślił, ze jeśli projekt nie będzie opłacalny, to nie powstanie. Zaznaczył jednak, że w świetle przyjętej przez rząd we wtorek polityki dla przemysłu gazowego, zbudowanie gazociągu do Skandynawii jest elementem dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski i ma być realizowane obok budowy gazoportu.

Wiceminister gospodarki Piotr Naimski, obecny na konferencji, powiedział, że rząd nie zakłada natomiast budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego.

Przyjęta we wtorek przez rząd "Polityka dla przemysłu gazu ziemnego" zakłada poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez zbudowanie gazociągu, który połączy Polskę ze Skandynawią oraz poprzez budowę na polskim wybrzeżu terminalu do odbioru skroplonego gazu.

W maju ub. roku Rada Bezpieczeństwa Narodowego - organ doradczy prezydenta - opowiedziała się za współpracą przy projekcie gazociągu Karsto-Oslo i jego przedłużeniem do Polski, a także za budową terminala do odbioru gazu skroplonego. Uznała jednocześnie, że Polska nie jest zainteresowana udziałem kapitałowym w budowie Gazociągu Północnego.

Wcześniej w maju 2006 roku Woźniak informował, że Polska została zaproszona do udziału w budowie gazociągu z Norwegii do południowej Szwecji i liczy na możliwość przedłużenia rurociągu do Polski. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MG: gazociąg do Skandynawii może powstać do 2010/ 2011 r.