MG i MF ustaliły ostateczną aktualizację programu konwergencji

PAP
opublikowano: 05-02-2010, 19:59

W piątek późnym popołudniem Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Gospodarki ustaliły ostateczną wersję aktualizacji programu konwergencji, która w poniedziałek w trybie obiegowym trafi do  akceptacji poszczególnych resortów - dowiedziała się PAP ze źródeł rządowych.

W podstawowym, założonym scenariuszu programu zejście z deficytem sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. będzie możliwe w 2012 roku; w tym roku ma on wynieść 6,9 proc., a w 2011 roku 5,9 proc.

Scenariusz bazowy aktualizacji programu konwergencji zakłada, że wzrost PKB wyniesie w tym roku 3 proc., w przyszłym 4,5 proc., zaś w 2012 roku 4,2 proc., w takim scenariusz tempa wzrostu PKB deficyt sektora finansów publicznych zejdzie do 2,9 proc. w 2012 roku - powiedziało PAP źródło pragnące zachować anonimowość.

Natomiast, jeśli spełni się założony przez nas w analizie wrażliwości wariant pesymistyczny wzrostu gospodarczego, zakładający dynamikę PKB w tym roku na poziomie 2,7 proc., w 2011 3,7 proc., a w 2012 3,5 proc., wtedy deficyt sektora poniżej 3 proc. PKB znajdzie się w 2013 roku - dowiedziała się PAP.

MF podał dwa tygodnie temu, że deficyt sektora finansów publicznych w 2009 roku wyniósł 7,2 proc.

Aktualizacja programu miała zostać przyjęta na posiedzeniu rządu w miniony wtorek. Gdy tak się nie stało, premier Donald Tusk wyjaśnił, że do dokumentu zastrzeżenia zgłosił wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Aktualizacja uwzględnia bowiem założenia przedstawionego w piątek przez premiera Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011. Jak mówił Donald Tusk, szef PSL miał zastrzeżenia do zawartych w nim propozycji upowszechniania systemu emerytalnego, co wiązałoby się m.in. ze zmianami w KRUS i systemie podatkowym.

Sam program Konwergencji jest dokumentem zawierającym ocenę gospodarki pod kątem spełniania kryteriów z Maastricht. Chodzi o pięć warunków, które powinna spełniać gospodarka kraju aspirującego do przystąpienia do strefy euro. Przedstawia m.in. ogólne założenia i cele polityki makroekonomicznej, ocenę bieżącej sytuacji i prognozy, strategię i cele rządu, opis ryzyka.

W zaktualizowanym programie konwergencji resort finansów prognozuje także, że dług publiczny w relacji do PKB, według metodologii memoriałowej ESA95, wyniesie w tym roku 53,1 proc., w 2011 56,3 proc., zaś w 2012 roku 55,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane