MG Litwy: PKN Orlen akcje Możejek kupi na raty

PAP
opublikowano: 19-03-2009, 16:16

PKN Orlen prawie 10 proc. akcji litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejek) wykupi na raty - poinformował w czwartek minister gospodarki Litwy Dainius Kreivys.

"PKN Orlen zwrócił się z prośbą o możliwość wykupienia akcji na raty, rząd wyraził na to zgodę" - powiedział minister gospodarki po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia litewskiego rządu.

Według ministra, prośbę swą Polacy argumentują trudną sytuacją gospodarczą i "trudnościami uzyskania w banku odpowiedniej pożyczki".

W piątek w południe mija termin wykupienia akcji. PKN Orlen miał przelać pieniądze, minister jednakże nie wie, czy - w obecnej sytuacji - część kwoty zostanie przelana.

Rzecznik prasowy PKN Orlen Dawid Piekarz przyznał w rozmowie z PAP, że płocki koncern wystąpił z propozycją wykupienia na raty należących do litewskiego rządu akcji rafinerii Możejki i propozycja ta została przyjęta. Odmówił jednak podania szczegółów, w tym dotyczących terminów płatności.

"Nie będziemy tego komentować, kiedy i jakie raty" - oświadczył.

Ze źródła w PKN Orlen dziennikarz PAP dowiedział się, że płocki koncern chce obecnie wynegocjować z litewskim rządem termin płatności rat. Chodzi m.in. o zapisany w umowie termin 10 dni na wykupienie akcji, liczony od momentu zgłoszenia wykupu.

Według źródła, płocki koncern przedstawił stronie litewskiej stanowisko, wskazując, iż termin 10 dni jest zbyt krótki na realizację wykupu w czasie kryzysu, podkreślając zarazem, że umowa z klauzulą wykupu była zawierana w innych warunkach makroekonomicznych.

"Poproszono o rozważenie przez stronę litewską innego harmonogramu" - powiedział rozmówca PAP. Podkreślił, iż nie oznacza to wycofania się przez PKN Orlen z opcji wykupu akcji rafinerii Możejki, a jedynie zrealizowanie jej właśnie w ratach.

Zarząd PKN Orlen poinformował 11 marca, że otrzymał od rządu Litwy formalną notyfikację w sprawie wykonania opcji sprzedaży, czyli wykupienia przez płocki koncern akcji rafinerii Możejki.

Na mocy umowy litewski rząd stał się uprawniony do sprzedaży na rzecz PKN Orlen 70 750 000 akcji zwykłych rafinerii Możejki o wartości nominalnej 1 LTL każda, co stanowi około 9,98 proc. litewskiej spółki.

"Intencją PKN Orlen jest uzgodnienie z rządem Republiki Litewskiej warunków wykonania opcji sprzedaży" - podał wówczas w komunikacie płocki koncern.

Wartość transakcji wyniesie około 284 mln USD. Taka suma została przewidziana w umowie zawartej przed dwoma laty, kiedy PKN Orlen odkupił 84 proc. akcji od upadającego rosyjskiego koncernu Jukos i rządu Litwy.

PKN Orlen kupił też akcje od drobnych inwestorów na Litwie i ma 90,02 proc. akcji jedynej rafinerii w krajach bałtyckich. Pozostałe 9,98 proc. należy do litewskiego rządu; te udziały Litwa chce sprzedać, by zdobyć pieniądze na stabilizację finansów państwowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Energetyka / MG Litwy: PKN Orlen akcje Możejek kupi na raty