Miasta docenione za ekologiczne działania

opublikowano: 12-11-2017, 22:00

W piątej edycji konkursu Eco-Miasto, organizowanego przez ambasadę Francji w Polsce, aż trzykrotnie nagrodzono Gdynię.

— Cieszę się, że model zrównoważonej mobilności od 20 lat sprawdza się w naszym mieście. Dążymy do tego, aby jak najwięcej mieszkańców rezygnowało z samochodów i korzystało z transportu publicznego. Gdynia może poszczyć się najbardziej ekologicznym środkiem transportu publicznego jakim jest trolejbus — powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni podczas konferencji „Innowacyjne eco-miasto: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie”. Podczas tego wydarzenia, które odbyło się 8 listopada 2017 r. w Warszawie, ogłoszono laureatów konkursu Eco-Miasto, kierowanego do miast, które wdrażają ciekawe rozwiązania z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Gdynię doceniono nie tylko za przyjazną środowisku politykę transportową (szczególnie za opracowanie i realizację Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej SUMP). Dostała nagrody aż w trzech z sześciu kategorii: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna budynków i gospodarka odpadami (inne kategorie konkursowe to: gospodarka wodna, systemy energetyczne oraz zieleń a powietrze).

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni
Zobacz więcej

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni Fot. Wikipedia Commons

— Mamy to szczęście, że Gdynia jest miastem dobrze przewietrzonym, połowę jej powierzchni stanowią lasy. Trzeba jednak pamiętać, że wiele lat temu na naszych plażach stały tabliczki z napisem: „Wejście do wody grozi poważnymi chorobami”. Dzisiaj to już przeszłość — mówił Wojciech Szczurek.

Podkreślił, że dbałość o środowisko polega na ciągłości działań.

— Polityka proekologiczna oczywiście kosztuje, tak jak edukacja i kultura, ale tak jak edukacja i kultura ma służyć mieszkańcom. Świadome organizmy miejskie inwestują w środowisko, bo jest to często czynnik, który decyduje o wyborze miejsca zamieszkania — dodawał prezydent Gdyni.

Wśród laureatów konkursu Eco-Miasto jest też niewielka gmina Kartuzy w województwie pomorskim (w kategorii miasta poniżej 100 tys. mieszkańców). Podjęła innowacyjne i kompleksowe działania, by stworzyć błękitno-zieloną infrastrukturę w przestrzeni miejskiej, zastosowała w tym celu zrównoważony system drenażu i umiejętnie odtworzyła tereny zielone.

— Zaplanowaliśmy wiele działań, żeby przywrócić naszemu miastu dawną świetność — stwierdziła Olga Gajdowska z wydziału gospodarki odpadami i ochrony środowiska w kartuskim ratuszu.

Na Pomorze przypadło najwięcej tytułów (trzy dla Gdyni i jeden dla Kartuz). Inni laureaci to Częstochowa, Leszno, Katowice, Karlino, Ostrów Wielkopolski, Wołomin, Jaworzno i Lublin. Najwięcej wyróżnień przypadło Śląskowi (Jastrzębie-Zdrój, Kalety, Żory) i Mazowszu (Mińsk Mazowiecki, Płońsk, Warszawa, Wołomin). Do tegorocznej edycji konkursu Eco-Miasto zgłosiła się rekordowa liczba miast — 63. Rywalizowały w sześciu kategoriach, a w każdej wyłoniono po dwóch laureatów — miejscowość powyżej i poniżej 100 tys. mieszkańców. W sumie przyznano 12 nagród i 16 wyróżnień.

— Każda kolejna edycja konkursu Eco-Miasto pokazuje, że coraz więcej polskich miast chce wcielać w życie koncepcję zrównoważonego rozwoju. Na takiej postawie zyskać może zarówno środowisko naturalne, jak i mieszkańcy. Przedstawiciele miast zgłaszanych do konkursu wykazują dużą wiedzę o wyzwaniach związanych z ekologią i wprowadzają nowoczesne rozwiązania. Jest to ważne zwłaszcza wobec problemu smogu i postępującej zmiany klimatu — stwierdził Pierre Lévy, ambasador Francji w Polsce.

Organizatorzy

Konkurs Eco-Miasto organizują Ambasada Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID-Warszawa we współpracy z Renault Polska, Saur Polska, Saint-Gobain, Suez Polska, Engie oraz Grupą EDF reprezentowaną przez DK Energy i Tiru, a także Wspólnie — Fundacją LafargeHolcim.

Zwycięzcy konkursu Eco-Miasto 2017

W kategorii gospodarka wodna laureatami zostały Częstochowa i Leszno, za efektywność energetyczną budynków nagrodzono Gdynię i Karlino, a najlepsze w kategorii systemy energetyczne okazały się Katowice i Ostrów Wielkopolski. Gdynię i Wołomin doceniono za gospodarkę odpadami, natomiast w kategorii mobilność zrównoważona zwyciężyły Gdynia i Jaworzno, a laureatami w kategorii zieleń a powietrze zostały Lublin i Kartuzy. Oprócz statuetek dla zwycięzców kilkunastu gminom przyznano też wyróżnienia. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu