Miasta wchodzą w projekt Freedom

opublikowano: 20-09-2018, 22:00

Pomysł łowców talentów z firmy Smart Factor, finansowany przez Dominikę Kulczyk, zachęcił do działania samorządy z Częstochowy i Płocka

300 uczestników i kilkudziesięciu mentorów — tyle osób może wziąć udział w każdym z hackathonów, które wspólnie z samorządami chce zorganizować warszawska firma Smart Factor, inicjator projektu Freedom. O tym nowym projekcie pisaliśmy w lipcu w „PB”, gdy na sfinansowanie go zdecydowała się Dominika Kulczyk, która wyłożyła kilka milionów złotych. Freedom to akcelerator startupowy, ale dość nietypowy, bo jego pomysłodawcy zapraszają do współpracy duże spółki, potrzebujące innowacji technologicznych oraz samorządy miast. Adresatami inicjatywy są jednak młodzi, utalentowani programiści, którzy koncepcją nowego produktu technologicznego wyróżnią się podczas miejskich hackathonów, a głównym celem projektu jest tworzenie dla nich nowych miejsc pracy w sektorze zaawansowanych technologii w gminach, w których mieszkają.

Warszawska spółka Smart Factor, której prezesem jest Tomasz Turczynowicz, inicjator projektu Freedom, chce łowić młode talenty programistyczne, tak jak selekcjonerzy kadry łowią piłkarzy. Najlepszym sposobem są „mecze” dla informatyków, czyli hackathony. Gdy do projektu wejdą duże spółki i samorządy, efektem takiego procesu akceleracji biznesowej mają być nowe miejsca pracy w małych i średnich miastach.
Zobacz więcej

PROGRAMISTA JAK PIŁKARZ:

Warszawska spółka Smart Factor, której prezesem jest Tomasz Turczynowicz, inicjator projektu Freedom, chce łowić młode talenty programistyczne, tak jak selekcjonerzy kadry łowią piłkarzy. Najlepszym sposobem są „mecze” dla informatyków, czyli hackathony. Gdy do projektu wejdą duże spółki i samorządy, efektem takiego procesu akceleracji biznesowej mają być nowe miejsca pracy w małych i średnich miastach. Fot. Marek Wiśniewski

Do projektu przystąpiły niedawno Częstochowa oraz Płock, który już wcześniej współpracował z łowcami talentów ze stolicy, choć nie w ramach projektu Freedom — informuje „PB” Smart Factor. Miasta zorganizują hackathony — Częstochowa po raz pierwszy, a Płock kolejny raz, ale tym razem na zasadach spółki, czyli obok uczniów i studentów zaprosi do współpracy możliwie dużo lokalnych firm. Pierwsza z imprez odbędzie się w marcu przyszłego roku — to już oficjalna informacja.

— Chcemy, aby były to duże imprezy, tak aby wyłowić jak najwięcej młodych talentów i zacząć z nimi współpracę. Dlatego na ich odpowiednie przygotowanie rezerwujemy kilka miesięcy — mówi Tomasz Turczynowicz, prezes spółki Smart Factor.

Postępy

Uczestnicy hackathonu będą pracować nad tematami zgłoszonymi przez lokalny biznes oraz związanymi z miastem, na podstawie baz danych udostępnianych przez ratusze. Główną nagrodą dla uczestników będzie wejście w proces akceleracji w ramach projektu Freedom, czyli realna szansa na stworzenie własnej spółki lub zatrudnienie w jednej z firm.

— Nasz główny cel to formowanie młodych programistów, aby dobrze przygotowani weszli na rynek pracy — często z gotowym, innowacyjnym produktem, który będą mogli sprzedać. Poprzez współpracę z dużymi spółkami chcemy im zapewnić pracę w małych i średnich miastach, w których żyją, lub pomóc stworzyć własny start-up. Bardzo liczę na to, że będzie z nami współpracować zarówno biznes, jak też inne miasta. I niech to będą takie ośrodki, o których dzisiaj biznes nie myśli w kontekście dalszego rozwoju — mówi Tomasz Turczynowicz.

Pierwsze aplikacje w ramach projektu Freedom są już przygotowywane — mają powstać nie dłużej niż w pół roku. Przez ostatnie dwa miesiące, od czasu gdy spółka ogłosiła start projektu Freedom, udało się stworzyć zespół mentorów. W jego szeregach znaleźli się doświadczeni programiści, marketingowcy, specjaliści od kreowania produktu, prawnicy, psycholog, a także naukowiec z Politechniki Warszawskiej (prof. Rafał Dalewski, twórca mechanicznej pszczoły). Przez ok. pięć miesięcy mentorzy będą współpracować z wybranymi już podczas wcześniejszych hackathonów (z Płocka i Kielc, imprezy odbyły się, zanim powstał pomysł akceleratora) młodymi programistami — głównie uczniami i studentami, którzy często do tej pory nawet jeszcze nie zastanawiali się nad dalszą ścieżką kariery. Będą ich wspierać w stworzeniu koncepcji produktu, aby wpisał się w potrzeby rynku, a także w projektowaniu aplikacji albo rozwiązań technologicznych. Finalny efekt takiej „współpracy” to uformowany zespół programistów — gotowych na otwarcie swojej spółki, w którą zainwestuje duża spółka branżowa” lub na pracę w korporacji.

Bez emigracji

— Chodzi nam o to, żeby pokazać tym ludziom realia świata biznesu, bo sama technologia to nie wszystko, trzeba ją potem jeszcze sprzedać. Dzisiaj pracujemy nad trzema aplikacjami z szesnastoma osobami, które kiedyś poznaliśmy na hackathonach — wyjaśnia Tomasz Turczynowicz.

Dwie z tych aplikacji są dla biznesu — konkretnych spółek, które zgłosiły się do Smart Factora w poszukiwaniu nowych rozwiązań IT (spółka nie ujawnia ich nazw), a trzecia wychodzi naprzeciw jednemu z problemów społecznych i będzie oferowana za darmo samorządom.

— Wybieramy tylko te firmy, które zobowiążą się, że nie wyciągną tych młodych ludzi z ich miast. Uszanowanie tej reguły jest dla nas ważne. Zakładamy zatem, że nasi obecni podopieczni znajdą zatrudnienie w Płocku i Kielcach — mówi prezes Smart Factora.

Jeden z realizowanych już projektów dotyczy rynku dzieł sztuki i ma być rozwiązaniem wychodzącym naprzeciw coraz popularniejszego na nim trendu ekonomii dzielenia (wspólnego inwestowania w dzieła sztuki). Drugi — zarządzania inteligentną ładowarką do samochodów elektrycznych. Trzeci to niekomercyjna aplikacja, ułatwiająca adopcję i opiekę nad zwierzętami domowymi przeznaczona dla samorządów miast. Ma angażować mieszkańców, a odciążyć służby miejskie, policję i pracowników schronisk. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu