Miasto Grudziądz powołało holding

opublikowano: 17-09-2019, 14:50

Pięć miejskich spółek wejdzie w skład holdingu, który zaciągnie kredyt na spłatę kilkuset milionów długu szpitala.

- W ubiegły piątek powołany został Grudziądzki Holding Komunalny (GHK), zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej - poinformował w  komunikacie prasowym Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.  

„Liczymy na
współpracę z doświadczonym menedżerem, który potrafi zarządzać jednostką służby
zdrowia, zna specyfikę świadczenia usług medycznych oraz reguły ich
finansowania.”

Maciej Glamowski,
prezydent Grudziąca
Zobacz więcej

„Liczymy na współpracę z doświadczonym menedżerem, który potrafi zarządzać jednostką służby zdrowia, zna specyfikę świadczenia usług medycznych oraz reguły ich finansowania.” Maciej Glamowski, prezydent Grudziąca FOT. MARIUSZ NASIENIEWSKI

Holding to część jego autorskiego planu na oddłużenie szpitala miejskiego, który ma na koncie ponad 470 mln zł długu. Kwota przez lata narastała z powodu   ogromnych inwestycji prowadzonych przez poprzednie samorządy i władze szpitala. Dług był spłacany później m.in. pożyczkami z parabanków, co spowodowało jeszcze większe zadłużenie placówki. 

W  skład GHK wejdą spółki, które świadczą usługi komunalne lub prowadzą inwestycje w imieniu miasta:  Grupa OPEC, Miejski Zakład Komunikacji, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami, Grudziądzki Park Przemysłowy oraz Geotermia Grudziądz. Prezesem nowego holdingu zostanie Małgorzata Kosinska, dotychczas pełniąca funkcję dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych w OPEC. 

- Celem powstania GHK jest konsolidacja potencjału spółek komunalnych oraz koordynacja inwestycji prowadzonych w mieście - informuje prezydent. 

Zgodnie z planem Macieja Glamowskiego  koordynacja inwestycji miejskich to jednak nie jedyny powód poswatania holdingu. Na przejęcie od miasta udziałów w miejskich spółkach holding ma zaciągnąć w bankach kolejny kredyt, który miasto docelowa przeznaczy na spłatę części długu szpitala miejskiego (240 mln zł). Jednocześnie samorząd pozostanie 100-procentowym udziałowcem holdingu, czyli niejako samo sobie sprzeda udziały w swoich spółkach. Kredyt ma być spłacany z dochodów pięciu spółek. Wcześniej miasto informowało, że jego potencjalnymi partnerami  w tym projekcie będą PKO i  BGK, a także prawdopodobnie jeden z banków komercyjnych. Banki państwowe dały „zielone światło” na tzw. plan Glamowskiego, przesuwając terminy spłat dotychczasowych zobowiązań szpitala. 

Docelowo szpital też stanie się spółką. Miasto liczy, że udziały w nim przejmą inne samorządy, m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego i sąsiednie gminy.  W placówce leczą się bowiem pacjenci z całego regionu. Kolejni prezydenci Grudziądza wielokrotnie narzekali, że mimo to, nie ma ona zagwarantowanego żadnego zewnętrznego finansowania - z budżetu państwa, powiatu czy województwa. Poza ogromnym długiem, szpital co roku wykazuje stratę operacyjną, która - zgodnie z prawem - miasto musi pokryć z własnego budżetu. To oznacza, że działalność szpitala nie bilansuje się - koszty funkcjonowania placówki są wyższe niż dochody (na które składa się głównie kontrakt z NFZ). Poza długiem zaciągniętym w bankach i innych instytucjach finansowych, szpital ma też do spłacenia zaległe, nawet dwuletnie, faktury od dostawców. Niezależnie od planu Glamowskiego realizowany jest plan naprawczy, który wiąże się z redukcją oddziałów i wydatków na zatrudnienie. Niedawno z powodu opóźnień w jego wdrażaniu odwołany został dyrektor szpitala. 

-  Sytuacja w której znalazło się nasze miasto i nasz szpital jest precedensowa. I trzeba to podkreślić, że jest to precedens w skali kraju - podkreślał na jednej z konferencji prasowych prezydent miasta. 

Miasto próbuje też wyprzedawać niektóre nieruchomości na terenie szpitala, np. aptekę. W trzech przetargach nie zgłosił się jednak żaden potencjalny nabywca. 

- Zgodnie z zapisami programu naprawczego (realizowanego przez samą placówkę, niezależnie od planu Glamowskiego - przyp.) szpital powinien skupić się na działalności leczniczej, więc trwać będą procedury związane z wydzieleniem lub sprzedażą działalności niemedycznych - informował nas niedawno Maciej Glamowski. 

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy