Miasto przyjazne mieszkańcom

Joanna Pawlik
opublikowano: 18-10-2018, 22:00

O najnowszych projektach, poprawie warunków życia mieszkańców i planach na przyszłość opowiada burmistrz Miasta Łuków — Dariusz Szustek.

Łuków jest miejscowością na Lubelszczyźnie, która ma najniższy wskaźnik bezrobocia w całym województwie.

— Bezrobocie w Łukowie wynosi zaledwie 4 proc., więc jeżeli ludzie mają pracę to oczekują od miasta tego, by zapewniło im warunki do spędzania czasu wolnego. Naszym celem jest stworzenie miasta przyjaznego mieszkańcom. Dlatego inwestujemy m.in. w infrastrukturę rekreacyjno-sportową, czego przykładem jest nowoczesny kompleks basenów letnich, kąpielisko nad zalewem Zimna Woda, ogólnodostępne korty tenisowe.

Zaangażowanie w rozwój miasta przejawia się między innymi w realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych i krajowych. Wśród czterech kluczowych wymienić można: termomodernizację budynku szkoły podstawowej, wymianę instalacji oświetlenia ulicznego na energooszczędne, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii poprzez montaż instalacji solarnych i fotowoltaicznych oraz budowę drogi rowerowej nad rzeką Krzną. Ostatnia z wymienionych inwestycji, uzyskała dofinansowanie w wysokości 236 tys. zł i jest najnowszą ideą, która zostanie zrealizowana na koniec października 2018 r.

— Będzie to rodzaj bulwaru, składającego się z trzech pasów. Jeden z nich to ścieżka, która może być wykorzystywana do jazdy m.in. na rowerze. Drugim elementem będzie pas zieleni dla uprawiających m.in. nordic walking czy narciarstwo biegowe. Trzecim będzie ścieżka dla pieszych i przystanie dla kajaków. Wszystko zostanie rozdzielone pasem zieleni. Pojawią się też ozdobne lampy i ławki solarne, na których będzie można nie tylko odpocząć, lecz także naładować swoje urządzenia mobilne. Bulwar dzięki temu będzie adresowany do różnych grup wiekowych — podsumowuje Dariusz Szustek.

Siła miasta tkwi w jego nieustannym rozwoju. Jak dodaje burmistrz Łukowa, rozwijane są kolejne plany inwestycyjne.

— Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu i przyznanie nam dofinansowania w wysokości 10 mln zł na dalszą modernizację zalewu Zimna Woda. Mamy w planach wyciąg do nart wodnych, park linowy, boiska do siatkówki i piłki nożnej oraz plac zabaw. Powstanie również Lokalne Centrum Animacji Społecznej. W międzyczasie przystąpiliśmy do budowy wodociągu, kanalizacji i zaplecza sanitarnego. Będziemy dalej inwestować w infrastrukturę miejską. Rozpoczęliśmy też prace dotyczące budowy bloku, przeznaczonego dla 50-ciu rodzin w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Jest dużo osób, które mimo zasobów nie posiadają zdolności kredytowej więc myślę, że znajdzie się odpowiednia ilość rodzin, które zechcą w takim bloku zamieszkać. Jeżeli zapotrzebowanie będzie większe, przystąpimy do budowy kolejnych — mówi Dariusz Szustek.

Pozytywnym aspektem miejscowości jest też położenie przy międzynarodowej linii kolejowej, która umożliwia dojazd pociągiem do stolicy w 1,5 godzin.

— Myślę, że kolej i planowana rozbudowa autostrady sprawią, że nasze miasto stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne dla inwestorów — podsumowuje Dariusz Szustek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Pawlik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu