Miasto zmodernizuje dwie oczyszczalnie

Adam Brzozowski
17-03-2003, 00:00

Władze Ostrołęki zamierzają w tym roku rozpocząć zadaszanie należących do miasta oraz spółki Intercell oczyszczalni ścieków oraz budowę 80 km kanalizacji. Inwestycja ma kosztować 121 mln zł.

Władze miasta Ostrołęka ubiegają się o przyznanie przez Komisję Europejską 25 mln EUR (108,5 mln zł) dotacji na inwestycje ekologiczne: rozbudowę oczyszczalni ścieków, należących do Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (OPWiK) i spółki Intercell, producenta papieru i opakowań, a także na budowę 80 — km kanalizacji w sąsiednich gminach.

Wartość całej inwestycji ma wynieść 121 mln zł, z czego 12,5 mln zł zapewnić ma urząd miejski.

Według Jana Brzozowskiego, prezesa OPWiK, plan modernizacji oczyszczalni jest we wczesnej fazie opracowań. Rada miasta zgodziła się w lutym na przyznanie z budżetu kwoty 2,5 mln zł na stworzenie dokumentacji projektowej, która do końca czerwca musi zostać przesłana do oceny w Brukseli. Ze strony Unii Ostrołęka otrzymała na razie zapewnienie, że inwestycja kwalifikuje się do wsparcia z funduszu spójności.

— Decyzję o przyznaniu środków spodziewamy się dostać na jesieni. Wówczas będą mogły ruszyć przetargi na wykonawcę prac — mówi Jan Brzozowski.

Dodaje, że w razie odmowy decyzji Unii, wdrożenie projektu zostanie odłożone w czasie.

Obie oczyszczalnie znajdują się w odległości 300 m od siebie. Ich funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkańców ze względu na wydobywający się fetor. Po połączeniu obiekty zostaną przykryte halą wyposażoną w kominy z filtrami. Obecnie trwają rozmowy z Intercellem w sprawie przejęcia oczyszczalni.

— Założenia techniczno-ekonomiczne połączenia miejskiej i zakładowej oczyszczalni będą gotowe za około dwa miesiące. Jeżeli spełnią one nasze oczekiwania, zostanie podpisane porozumienie. W jego wyniku nasze ścieki zostaną przejęte przez oczyszczalnię miejską — informuje Maria Rochowicz, rzecznik Intercellu.

Krzysztof Szeląg, rzecznik urzędu miejskiego, twierdzi natomiast, że spółka, jako największy truciciel regionu, nie będzie sprzeciwiała się przekazaniu obiektu.

Oprócz modernizacji oczyszczalni ścieków Ostrołęka przygotowuje się do modernizacji miejskiego składowiska odpadów. W obiekcie, którym zarządza Ostrołęckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, powstać ma segregownia wartości 30 mln zł. Według Krzysztofa Szeląga, miasto oczekuje na dofinansowanie z Ekofunduszu. Odpowiedź w tej sprawie ma nadejść do połowy roku.

W 2003 r. Ostrołęka wyda na inwestycje komunalne 12 mln zł. Dochody miasta zaplanowane na ten rok to 130,4 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Miasto zmodernizuje dwie oczyszczalnie