Michał Sołowow wezwał na Rovese

  • Emil Górecki
opublikowano: 14-11-2014, 00:00

Po Barlinku z giełdy zejdzie producent ceramiki. Powody podobne: konieczność dalszego finansowania i restrukturyzacja.

Michał Sołowow, jeden z najbogatszych Polaków, ogłosił wezwanie na 42 proc. producenta płytek ceramicznych.

FTF Galleon, jego luksemburska spółka, oferuje 1,42 zł za akcję — o 3 grosze więcej niż średnia arytmetyczna z ostatnich trzech miesięcy. Zapisy na sprzedaż akcji ruszą 3 grudnia 2014 r. i zakończą się 8 stycznia 2015 r. Na początku tego roku rajdowiec wycofał z giełdy inną spółkę z branży wykończenia wnętrz — Barlinek, który produkujedeski podłogowe.

Z jakich powodów wzywa akcjonariuszy do sprzedaży Rovese? — Z podobnych, jak w przypadku Barlinka. Chodzi o utrzymanie stabilności spółki, konieczność jej dalszego finansowania oraz dalszą restrukturyzację. Przed Rovese dużo ryzykownych biznesowo decyzji, które trudno będzie podjąć z innymi akcjonariuszami,a także ryzyko związane z sytuacją w Rosji i na Ukrainie. Transparentność źle służy takim firmom, jak Rovese, na konkurencyjnym rynku — mówi Michał Sołowow.

Po trzech kwartałach 2014 r. Rovese wypracowało blisko 1,4 mld zł przychodów (spadek o 26 proc. w porównaniu z trzema kw. 2013 r.), 54 mln zł zysku operacyjnego (wzrost o 46 proc.), ale powiększyło stratę netto z 64 mln zł do 180 mln zł — co wynikało głównie z różnic kursowych i kosztu obsługi długu. Firma ma dużą ekspozycję na rynek rosyjski i ukraiński.

W połowie 2012 r. Michał Sołowow ogłosił zamiar sprzedaży producentowi ceramiki pięciu zagranicznych spółek dystrybucyjnych, które już działały jak spółki holdingowe z Rovese. Giełdowa firma miała zapłacić, emitując nowe akcje z prawem poboru, a cena transakcji została uzależniona od wyników pięciu podmiotów.

Michał Sołowow jest także w trakcie sprzedaży udziałów w deweloperze Echo Investment. Pakietem jest zainteresowany fundusz Starwood Capital.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane