Mid Europa przejął Hortex

Fundusz kupił producenta soków i mrożonek, który od lat był na sprzedaż. Wspomina o kolejnych inwestycjach w tym segmencie.

Są historie, w których happy end nikt nie wierzy. Taką była sprzedaż Horteksu. Jego właściciel, fundusz Argan Capital, zasiedział się u producenta soków i mrożonek 11 lat, robiąc w tym czasie wiele przymiarek do nowych inwestorów i rozpoczynając przygotowania do debiutu giełdowego. W tych okolicznościach kolejne podejścia do sprzedaży przez część graczy nie były traktowane poważnie. A jednak… Nowym właścicielem spółek produkcyjnych, sprzedażowych i marketingowych onegdaj kultowej marki został fundusz Mid Europa Partners. Nie zdołaliśmy od niego uzyskać komentarza do transakcji. Skończyło się lakonicznym komunikatem. „Będziemy wspierać spółkę w realizacji jej celów strategicznych, w tym w zakresie rozwoju nowych produktów, wejścia w nowe segmenty rynku spożywczego oraz akwizycje” — mówi cytowany w informacji prasowej Paweł Padusiński, partner w Mid Europa Partners.

BEZ ZMIAN: Wiadomo, że Tomasz Kurpisz, wieloletni prezes Horteksu, pozostanie w przejętej spółce. W ostatnim czasie producent skupiał się na poszerzeniu portfela, m.in. o soki nie z koncentratu.
Fot. Marek Wiśniewski

Przejęta część producenta mrożonek i soków ma roczne przychody przekraczające 800 mln zł i zatrudnia 1,4 tys. osób.

— Z punktu widzenia pozostałych graczy lepiej, gdy właścicielem zostaje inwestor branżowy, którego interesuje długoterminowa budowa rynku i jego wartości. Argan Capital jest funduszem, ale trwał w branży od wielu lat, znał ją i dopiero w ostatnim czasie było widać ostrą walkę o zwiększenie wyników sprzedażowych spółki pod kątem poszukiwania inwestora. Nim nowy właściciel zdobędzie know-how, minie dużo czasu, a przecież będzie chciał w miarę szybko zarobić i w perspektywie kilku lat wyjść ze spółki — komentuje jeden z zarządzających z branży. Argan Capital zatrzymał aktywa dystrybucyjne Horteksu, w tym przejętą wcześniej spółkę Ren.

— Ren zatrudnia ponad 500 osób, a jego przychody za rok finansowy 2016/17 przekroczyły 200 mln zł. Nie udzielamy informacji na temat pozostałych spółek dystrybucyjnych — informuje Beata Łosiak, rzecznik Horteksu.

Wokół spółki dystrybucyjnej toczą się spory sądowe. W skrócie: dawni właściciele przekonywali, że z powodu braku wpłaty kolejnej raty mieli prawo odstąpić od umowy sprzedaży, a Hortex odpowiadał, że wszystko opłacił w terminie i miał prawo obniżyć cenę w związku z „poważnymi nieprawidłowościami” wykrytymi w Renie. Informacje o konflikcie przedostały się do mediów w kwietniu 2016 r. Spór wciąż jest w sądzie. Zgodę na przejęcie Horteksu musi wydać urząd antymonopolowy. Sfinalizowanie przejęcia przewidywane jest na pierwszy kwartał 2018 r.

 

OKIEM EKSPERTA
Podział marki

PIOTR GRAUER, ekspert firmy KPMG

Na rynku z dnia na dzień nic się nie zmieni — inwestor finansowy zastępuje inwestora finansowego. Strategiczna dla nowego właściciela będzie decyzja w sprawie wykorzystania marki. Dużym wyzwaniem w dotychczasowych wieloletnich próbach sprzedaży Horteksu było to, że obie gałęzie biznesu — napojowy i mrożonkowy — korzystają z tego samego szyldu. Trudno było znaleźć chętnego na całość.

Wiadomo, że inwestor finansowy po okresie inwestycji wychodzi ze spółki. Ten czas nowy fundusz może więc przeznaczyć na uporządkowanie kwestii brandu i decyzję, pod jaką marką rozwijać poszczególnie linie produktowe. Inna kwestia to poprawa udziałów w rynku. Hortex jest marką z wieloletnią tradycją, rozpoznawalną znacznie bardziej od wielu konkurentów. Spodziewam się prac nad strategią, w której z napojowych kategorii wzmocnić pozycję i z jakimi produktami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane