Miedź prawdopodobnie ustanowiła szczyt

opublikowano: 13-09-2017, 15:43
aktualizacja: 13-09-2017, 15:49

Notowaniom miedzi, które przed tygodniem znalazły się najwyżej od września 2014 r., może być ciężko kontynuować wzrostową passę.

Od kiedy w ubiegłą środę notowania miedzi na giełdzie towarowej w Nowym Jorku ustanowiły trzyletni szczyt, surowiec potaniał już o 5,5 proc. To tąpnięcie może kończyć blisko 11-miesięczny rajd, w czasie którego metal podrożał o 51 proc. Przemawia za tym zarówno fakt, że za zwyżkami cen do tej pory nie podążyły fundamenty, jak i skrajnie bycze pozycjonowanie inwestorów oraz wnioski płynące z sytuacji technicznej.

Notowaniom miedzi nie udało się wyrwać z długoterminowej tendencji spadkowej i, dopóki się to nie stanie, scenariuszem bazowym pozostaje powrót do niej. Ubiegłotygodniowy szczyt wypadł dokładnie na górnym ograniczeniu kanału, opisującego notowania z ostatnich siedmiu lat. W tej sytuacji ceny powinny rozpocząć budowanie formacji szczytowej, po czym tendencja powinna zmienić się na zniżkującą. Taki scenariusz oznaczałby powtórkę z 2011 r. Wówczas ceny ustanowiły szczyt powyżej pułapu 450 centów za funt (gdzie również wypadało górne ograniczenie ukształtowanego później kanału), po czym rozpoczęła się konsolidacja zakończona wybiciem w dół po siedmiu miesiącach od wyznaczenia pierwotnego szczytu.

Mniej prawdopodobnymi scenariuszami są odbicie cen w dół od oporu (bez konsolidacji) oraz ponowny test górnego ograniczenia kanału, zakończony jego przełamaniem (to oznaczałoby zmianę tendencji długoterminowej na wzrostową i prawdopodobnie utrwalenie hossy). Niestety, negatywna prognoza bazowa dla rynku miedzi to zła wróżba także dla koniunktury na rynkach akcji. W 2011 r. szczyt zarówno na warszawskiej, jak i nowojorskiej, giełdzie wypadł po niespełna trzech miesiącach od szczytu notowań miedzi (w USA zaczęła się wtedy głęboka korekta, a w Polsce bessa).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane