Miedziowa spółka walczy z trucizną

opublikowano: 26-04-2018, 22:00
aktualizacja: 26-04-2018, 22:48

W latach 2018-22 zarząd KGHM planuje realizację 26 projektów unieszkodliwiania arsenu.

W latach 2018-22 zarząd KGHM planuje realizację 26 projektów unieszkodliwiania arsenu. Jednym z pierwszych, jakie wdraża KGHM, jest nowoczesna technologia unieszkodliwiania arsenu w procesie technologicznym Huty Miedzi Głogów. Metodę opracowali eksperci z Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach we współpracy z technologami z KGHM. Arsen zostanie wyodrębniony w postaci skorodytu — formy trwałej i obojętnej dla środowiska. Skorodyt jest minerałem naturalnie występującym w przyrodzie. Powstaje w wyniku utleniania rud żelazowo-arsenowych.

— W grudniu 2018 r. podpisaliśmy umowę z firmą Chemiprojekt, która wykona projekt instalacji, a także będzie nadzorowała jej wykonanie i rozruch w Hucie Miedzi Głogów — mówi Rafał Pawełczak, prezes KGHM Polska Miedź.

Związki arsenu niechlubnie zapisały się w historii. Arszenik ze względu na brak smaku i zapachu był praktycznie niewykrywalny. Historycy uważają, że nieraz go użyto, by pozbyć się rywali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy