Czytasz dzięki

Międzynarodowe towarzystwo CD Projektu

opublikowano: 02-06-2019, 22:00

Jeden z największych na świecie funduszy emerytalnych nieznacznie zmniejszył zaangażowanie w CD Projekt, a dokupił akcje 11bit studios.

Norges Bank Investment Management (NBIM), który zarządza 1 bln USD aktywów Państwowego Funduszu Naftowego Norwegii, na koniec 2018 r. miał w portfelu akcje 114 polskich spółek o wartości 1,4 mld USD. Wśród nich walory CD Projektu. NBIM budował pozycję w polskiej spółce przez ostatnie dwa lata. Na koniec ubiegłego roku miał w portfelu jej akcje warte blisko 55 mln USD, które dawały mu 1,47 proc. udziałów w kapitale zakładowym i głosach. Rok wcześniej udział był śladowy — sięgał 0,14 proc., a pozycja warta była ledwie 3,8 mln USD. W 2016 r. CD Projektu w portfelu nie było natomiast w ogóle. Ostatnio zaangażowanie Norwegów jednak nieco spadło. Tak przynajmniej wynika z danych z ostatniego walnego zgromadzenia. Fundusz zarejestrował na nim 1,33 mln akcji spółki, które stanowią 1,39 proc. kapitału zakładowego. Wartość pakietu według obecnej wyceny to 288 mln zł, czyli 75 mln USD.

— Benchmarkiem dla Norges Banku jest indeks FTSE. Ale ten benchmark w praktyce przekłada się tylko na to, jakie fundusz ma zaangażowanie w danym kraju. Za dobór spółek odpowiadalokalny zarządzający [w Polsce jest to Esaliens TFI — red.]. W portfelu jest dzięki temu dużo małych i średnich firm, które w żadnych światowych indeksach się nie znalazły — tłumaczy zasadę doboru spółek do portfela Maciej Marcinowski, analityk Trigon Domu Maklerskiego.

Decyzja o sprzedaży części akcji była więc decyzją zarządzającego, ale według analityka nie należy wyciągać z tego zbyt daleko idących wniosków.

— Taki ruch na akcjach jest najprawdopodobniej zwykłą decyzją zarządzającego, który wykorzystując wysoki kurs, sprzedał trochę, zakładając, że niedługo dokupi taniej. Wybór konkretnych spółek na rynku lokalnym to indywidualna decyzja zarządzającego, nie wynika z odgórnych wytycznych — dodaje analityk Trigon DM.

Globalny akcjonariat

W akcjonariacie CD Projektu poniżej progu 5 proc. jest wielu inwestorów finansowych z całego świata. Łącznie ponad 3 mln akcji (około 3,3 proc. kapitału) mają np. fundusze Swedbank Robur, które w ubiegłym roku akcji miały więcej, ale zaangażowanie zostało ograniczone. Chiński bank centralny ma 0,3 mln akcji producenta gier, w akcjonariacie znajdziemy też wiele funduszy emerytalnych z USA, The Master Bank of Japan, którego fundusze mają blisko 0,5 mln akcji, fundusze Blackrocka, JP Morgana, Goldman Sachsa i fundusz emerytalny z Abu Zabi.

— CD Projekt to duża spółka na ciekawym rynku, wiec nic dziwnego, że w akcjonariacie są fundusze z całego świata. To jest tak duży podmiot, że jest wymieniany razem z gigantami segmentu gier. Poza tym jest w składzie indeksów FTSE i MSCI, więc z automatu jest na radarach zarządzających — mówi Maciej Marcinowski.

Obecnie nastawienie przeważającej części analityków do CD Projektu jest pozytywne. Blisko 63 proc. wszystkich aktualnych rekomendacji to zalecenia „kupuj”. Najwyżej akcje spółki wycenia Stifel — na 255 zł za sztukę. Nieznacznie niżej, bo na 250 zł, cenę docelową ustawiły Santander, Trigon i Jefferies. Najniżej spółkę wyceniają Patria Finance (159 zł) i AlphaValue (178 zł).

Lubiana branża

W 2018 r. Norges Bank pojawił się po raz pierwszy w akcjonariacie innego producenta gier — 11bit studios. Na koniec minionego roku miał pakiet akcji spółki o wartości 1,4 mln USD, który uprawniał do 0,9 proc. głosów. Od tego czasu jego zaangażowanie wzrosło. Obecnie dysponuje 27,5 tys. akcji, które dają 1,2 proc. głosów. Wartość tego pakietu to 11,3 mln zł. Wśród akcjonariuszy 11bit studios również są zagraniczne fundusze — m.in. fundusze inwestycyjne i emerytalne z USA, fundusze Russel Investment, Church Commisoners for England (zarządzająca aktywami o wartości ponad 8 mld GBP), czy organizacja Baptist Health South Florida.

CD Projekt i 11bit studios to jedyni przedstawiciele polskiej branży gier w portfelu norweskiego funduszu. Licznie reprezentowany jest jednak sektor nowych technologii. Fundusz jest zaangażowany m.in. w Asseco Poland, Comarch, Comp i R22.

Megafundusz

Norges Bank Investment Management zarządza Government Pension Fund Global, który jest też zwany funduszem naftowym. Celem funduszu jest zapewnienie długoterminowego zarządzania przychodami z norweskich zasobów ropy i gazu na Morzu Północnym, aby przynosiły korzyści obecnym i przyszłym pokoleniom. Obecne aktywa funduszu to blisko 9 bln NOK (ponad 1 bln USD). Są ulokowane w ponad 9 tys. firm w 73 krajach. Fundusz inwestuje też w nieruchomości i instrumenty dłużne. Inwestycjami na poszczególnych rynkach zarządza przy pomocy lokalnych partnerów. Przez wiele lat polska częścią portfela zarządzał Altus TFI, jednak we wrześniu Norges Bank Investment Management wypowiedział temu TFI podpisaną w maju 2013 r. umowę na zarządzanie portfelem inwestycyjnym. Obecnie polskim partnerem funduszu jest Esaliens TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane