Międzynarodowe towarzystwo CD Projektu

opublikowano: 02-06-2019, 22:00

Jeden z największych na świecie funduszy emerytalnych nieznacznie zmniejszył zaangażowanie w CD Projekt, a dokupił akcje 11bit studios.

Norges Bank Investment Management (NBIM), który zarządza 1 bln USD aktywów Państwowego Funduszu Naftowego Norwegii, na koniec 2018 r. miał w portfelu akcje 114 polskich spółek o wartości 1,4 mld USD. Wśród nich walory CD Projektu. NBIM budował pozycję w polskiej spółce przez ostatnie dwa lata. Na koniec ubiegłego roku miał w portfelu jej akcje warte blisko 55 mln USD, które dawały mu 1,47 proc. udziałów w kapitale zakładowym i głosach. Rok wcześniej udział był śladowy — sięgał 0,14 proc., a pozycja warta była ledwie 3,8 mln USD. W 2016 r. CD Projektu w portfelu nie było natomiast w ogóle. Ostatnio zaangażowanie Norwegów jednak nieco spadło. Tak przynajmniej wynika z danych z ostatniego walnego zgromadzenia. Fundusz zarejestrował na nim 1,33 mln akcji spółki, które stanowią 1,39 proc. kapitału zakładowego. Wartość pakietu według obecnej wyceny to 288 mln zł, czyli 75 mln USD.

— Benchmarkiem dla Norges Banku jest indeks FTSE. Ale ten benchmark w praktyce przekłada się tylko na to, jakie fundusz ma zaangażowanie w danym kraju. Za dobór spółek odpowiadalokalny zarządzający [w Polsce jest to Esaliens TFI — red.]. W portfelu jest dzięki temu dużo małych i średnich firm, które w żadnych światowych indeksach się nie znalazły — tłumaczy zasadę doboru spółek do portfela Maciej Marcinowski, analityk Trigon Domu Maklerskiego.

Decyzja o sprzedaży części akcji była więc decyzją zarządzającego, ale według analityka nie należy wyciągać z tego zbyt daleko idących wniosków.

— Taki ruch na akcjach jest najprawdopodobniej zwykłą decyzją zarządzającego, który wykorzystując wysoki kurs, sprzedał trochę, zakładając, że niedługo dokupi taniej. Wybór konkretnych spółek na rynku lokalnym to indywidualna decyzja zarządzającego, nie wynika z odgórnych wytycznych — dodaje analityk Trigon DM.

Globalny akcjonariat

W akcjonariacie CD Projektu poniżej progu 5 proc. jest wielu inwestorów finansowych z całego świata. Łącznie ponad 3 mln akcji (około 3,3 proc. kapitału) mają np. fundusze Swedbank Robur, które w ubiegłym roku akcji miały więcej, ale zaangażowanie zostało ograniczone. Chiński bank centralny ma 0,3 mln akcji producenta gier, w akcjonariacie znajdziemy też wiele funduszy emerytalnych z USA, The Master Bank of Japan, którego fundusze mają blisko 0,5 mln akcji, fundusze Blackrocka, JP Morgana, Goldman Sachsa i fundusz emerytalny z Abu Zabi.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— CD Projekt to duża spółka na ciekawym rynku, wiec nic dziwnego, że w akcjonariacie są fundusze z całego świata. To jest tak duży podmiot, że jest wymieniany razem z gigantami segmentu gier. Poza tym jest w składzie indeksów FTSE i MSCI, więc z automatu jest na radarach zarządzających — mówi Maciej Marcinowski.

Obecnie nastawienie przeważającej części analityków do CD Projektu jest pozytywne. Blisko 63 proc. wszystkich aktualnych rekomendacji to zalecenia „kupuj”. Najwyżej akcje spółki wycenia Stifel — na 255 zł za sztukę. Nieznacznie niżej, bo na 250 zł, cenę docelową ustawiły Santander, Trigon i Jefferies. Najniżej spółkę wyceniają Patria Finance (159 zł) i AlphaValue (178 zł).

Lubiana branża

W 2018 r. Norges Bank pojawił się po raz pierwszy w akcjonariacie innego producenta gier — 11bit studios. Na koniec minionego roku miał pakiet akcji spółki o wartości 1,4 mln USD, który uprawniał do 0,9 proc. głosów. Od tego czasu jego zaangażowanie wzrosło. Obecnie dysponuje 27,5 tys. akcji, które dają 1,2 proc. głosów. Wartość tego pakietu to 11,3 mln zł. Wśród akcjonariuszy 11bit studios również są zagraniczne fundusze — m.in. fundusze inwestycyjne i emerytalne z USA, fundusze Russel Investment, Church Commisoners for England (zarządzająca aktywami o wartości ponad 8 mld GBP), czy organizacja Baptist Health South Florida.

CD Projekt i 11bit studios to jedyni przedstawiciele polskiej branży gier w portfelu norweskiego funduszu. Licznie reprezentowany jest jednak sektor nowych technologii. Fundusz jest zaangażowany m.in. w Asseco Poland, Comarch, Comp i R22.

Megafundusz

Norges Bank Investment Management zarządza Government Pension Fund Global, który jest też zwany funduszem naftowym. Celem funduszu jest zapewnienie długoterminowego zarządzania przychodami z norweskich zasobów ropy i gazu na Morzu Północnym, aby przynosiły korzyści obecnym i przyszłym pokoleniom. Obecne aktywa funduszu to blisko 9 bln NOK (ponad 1 bln USD). Są ulokowane w ponad 9 tys. firm w 73 krajach. Fundusz inwestuje też w nieruchomości i instrumenty dłużne. Inwestycjami na poszczególnych rynkach zarządza przy pomocy lokalnych partnerów. Przez wiele lat polska częścią portfela zarządzał Altus TFI, jednak we wrześniu Norges Bank Investment Management wypowiedział temu TFI podpisaną w maju 2013 r. umowę na zarządzanie portfelem inwestycyjnym. Obecnie polskim partnerem funduszu jest Esaliens TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane