
Na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje 22 kwietnia manifestacje, konferencje, pokazy, hapenningi czy sadzenie drzew. Ma to uświadomić problemy związane ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków i brakiem wody.
Paryski traktat do podpisu
Także od dzisiaj w siedzibieONZ w Nowym Jorku przywódcy państw mogą już podpisywać porozumienie klimatyczne z Paryża. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon wezwał światowych liderów, by oficjalnie podpisali porozumienie klimatyczne, które udało się osiągnąć w grudniu zeszłego roku. To nie przypadek, że traktat można podpisywać od 22 kwietnia — Dnia Ziemi.
Porozumienie w piątek podpisze premier Beata Szydło. Dokument z Paryża wymaga podpisów i ratyfikacji. Może zostać podpisany przez wszystkie państwa w siedzibie ONZ w Nowym Jorku między 22 kwietnia 2016 r. a 21 kwietnia2017 r. Zgodnie z artykułem 27. nie ma możliwości wnoszenia jakichkolwiek zastrzeżeń do tekstu.
Traktat wchodzi w życie 30 dni po ratyfikacji przez co najmniej 55 państw odpowiedzialnych za co najmniej 55 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. Wtedy stanie się wiążący dla wszystkich państw będących jego stronami. Taki próg oznacza, że teoretycznie umowa może zacząć obowiązywać nawet, jeśli nie ratyfikują jej Chiny i Stany Zjednoczone.
Jedno drzewo dla każdego
— Dzień Ziemi to największa, najbardziej rozpoznawalna „twarz” ruchu. Priorytetem dla nas jest, by Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, UE i wszyscy najwięksi emitenci CO 2 podpisali porozumienie paryskie. Dlatego EDN przygotowało petycję, wzywającą światowych przywódców, w tym prezydenta Obamę, do podpisania traktatu ekologicznego — mówi Kathleen Rogers, prezes Earth Day Network (EDN), ruchu ekologicznego, który wyrósł z inicjatywy z 1970 r.
Według niej w Dniu Ziemi aktywnie uczestniczy już ponad miliard ludzi, którym zależy na zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych, którzy chcą walczyć ze zmianami klimatycznymi i chronić przyszłość swoich dzieci. W tym roku EDN rozpoczyna promocję akcji sadzenia drzew i lasów na całym świecie. Organizatorzy chcą za cztery lata — w roku 2020 — podczas 50. rocznicy Dnia Ziemi pochwalić się zasadzeniem 7, 8 miliarda drzew — po jednym dla każdej osoby na Ziemi.
Nie tylko pikniki
Również w Polsce w wielu miastach, miasteczkach, wsiach odbędą się imprezy z okazji Dnia Ziemi. Organizatorzy zapraszają na pikniki, pisanie listów. Na przykład w Warszawie na Polach Mokotowskich zaplanowano festyn, a na stadionie Skry zbiórkę odpadów. W Katowicach fundacja Arka organizuje akcję pisania listów. Oprócz tego happening, instalacje, przestrzenne gry i warsztaty. Uczestnicy będą mogli nauczyć się wybijania rytmu na instrumentach upcyklingowych (ze śmieci). W krakowskim gimnazjum Jezuitów Kostka uruchomiona zostanie kompleksowa instalacja systemu segregacji odpadów (recyklingu i kompostowania). To pierwszy tego typu edukacyjny program w Europie, przeznaczony dla młodzieży.