Miejskie inwestycje coraz droższe

opublikowano: 26-09-2018, 22:00

Samorządowcy mają odważne plany na ostatnie inwestycje przed wyborami. Pokrzyżować je mogą wysokie ceny.

Strefa Aktywności Gospodarczej, spółka komunalna Legnicy, ogłosiła przetarg na wykonawcę budowy Letniego Parku Wodnego Aquafun, tuż przy miejskim parku. Mieszkańcy przychodzili się tutaj kąpać już w latach 20., ale po starych basenach niewiele zostało. Nowe będą o wiele większe, z atrakcjami takimi jak zjeżdżalnia pontonowa i trzytorowy multislide (inny rodzaj zjeżdżalni, jedyny w regionie). Na oferty miasto czeka do 26 września.

Inwestycje w aquaparki zawsze były i nadal są popularne wśród samorządowców – zwłaszcza, gdy zbliżają się wybory. Tym razem wysokie ceny, które narzuca branża budowlana, mogą sprawić, że pozostaną przedwyborczymi obietnicami.
Zobacz więcej

PRZEDWYBORCZE OBIETNICE:

Inwestycje w aquaparki zawsze były i nadal są popularne wśród samorządowców – zwłaszcza, gdy zbliżają się wybory. Tym razem wysokie ceny, które narzuca branża budowlana, mogą sprawić, że pozostaną przedwyborczymi obietnicami. Fot. ARC

— Inwestycję należy traktować jako pierwszy etap szerzej pojętego przedsięwzięcia sportowo-rekreacyjnego. Są możliwości, by na tym terenie, należącym do gminy, w przyszłości powstała także kryta pływalnia. Legniczanom taki nowoczesny obiekt po prostu się należy — mówi Tadeusz Krzakowski, prezydent miasta który będzie się starać o reelekcję.

Na budowę krytej pływalni zdecydowało się też inne miasteczko — Nowa Sól. Samorząd wyda na nie znacznie więcej, niż planował. Choć inwestycja dostała 4,5 mln zł wsparciaz Ministerstwa Sportu i Turystyki, do niedawna stała jeszcze pod znakiem zapytania. Dopiero pod koniec sierpnia miasto podpisało umowę z wykonawcą — lokalna firma zgodziła się wybudować basen za 22 mln zł. Miasto liczyło na to, że uda się to zrobić za 16 mln zł, a pierwszy przetarg na wykonawcę ogłosiło jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. O problemach ze znalezieniem wykonawców Wadim Tyszkiewicz, prezydent miasta, alarmował już na początku roku.

— Sytuacja zaczyna być dramatyczna — mówił wówczas „PB” prezydent Nowej Soli.

Z powodu braku chętnych w przetargach albo zbyt wysokichcen nowosolski ratusz powtarzał już niejedno postępowanie, m.in. na rewitalizację terenów po starej fabryce nici i lin. Problem wciąż jest obecny w wielu gminach.

— Na szczęście udaje nam się realizować inwestycje po cenach, które są do przyjęcia. Są jednak pewne komplikacje. Żeby wyłonić wykonawcę termomodernizacji zamku książęcego, który chcemy zagospodarować na siedzibę Centrum Usług Socjalnych, musieliśmy zorganizować aż trzy przetargi. Dopiero wówczas udało się osiągnąć cenę zbliżoną do kosztorysu. Średnio udaje nam się osiągać cenę o 3 proc. wyższą od ceny kosztorysu inwestorskiego, czyli w granicach rozsądku. Oczywiście nie zamierzamy płacić wykonawcom dwa razy więcej, niż wynosi nasz budżet, a takie oferty się zdarzają. Dzisiaj na rynku brakuje firm budowlanych, często są one w upadłości, a zaplanowanych robót mamy coraz więcej — mówi Ignacy Odważny, burmistrz Sulechowa, inżynier budowlany.

— Staraliśmy się rozstrzygnąć większość przetargów na początku roku, choć wiele z nich musieliśmy powtarzać. W trakcie ostatnich miesięcy ceny były kosmiczne, przekraczały znacznie ceny kosztorysowe. Ostatnio jednak da się zauważyć, że ceny wracają do normy. Tak się dzieje w przypadku przetargów na roboty zaplanowane na lata 2019-20 — mówi Witosław Gibasiewicz, wiceburmistrz Jarocina.

W tym roku Jarocin zaplanował rekordową kwotę na inwestycje — 70 mln zł, w ubiegłym było to 40 mln zł.

— Mniejsze inwestycje, np. osiedlowe, nie weszły do budżetu na ten rok. Staraliśmy się zaplanować na ten rok duże projekty, żeby utrzymać zainteresowanie wykonawców. Robimy wszystko, aby zrealizować budżet w 100 proc. i raczej nie będzie z tym problemu — dodaje wiceburmistrz Jarocina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu