Miele buduje zakład za 200 mln zł

opublikowano: 12-11-2017, 22:00

Pierwsza w Polsce inwestycja niemieckiego koncernu AGD na początek da pracę 350 osobom.

Dziś podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Rozwoju Miele, niemiecki producent AGD, ogłosi inwestycję. „Planowane nakłady to ponad 200 mln zł, już w pierwszym etapie pracę znajdzie 350 osób” — widnieje na zaproszeniu. Firma poinformowała w lutym, że wybuduje w Polsce fabrykę pralek, która odciąży działającą na pełnych obrotach fabrykę w Gütersloh. Inwestycja jest konieczna, bo w tym roku firma chce sprzedać ponad 900 tys. pralek. Nowy zakład ma ruszyć w 2020 r. i początkowo produkować ich 250 tys. rocznie. Docelowo może tu pracować nawet 1500 osób — twierdzą źródła „PB”.

O tym, że firma zainwestuje w Ksawerowie na 29 ha na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, do której włączono 78,4 ha, „PB” informował już w czerwcu. Gmina Ksawerów dwa lata temu wybudowała na tych terenach drogę o podwyższonej jakości. Obecnie inwestuje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, wykupuje nieruchomości pod drogi, zmienia plany zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów pod potrzeby inwestorów (chodzi o liczbę dopuszczalnych kondygnacji, wysokość budynków, liczbę miejsc parkingowych, intensywność i powierzchnię zabudowy). Ponieważ w strefowych zakładach będą pracować nie tylko mieszkańcy Ksawerowa, których jest 7,7 tys., gmina chce kupić autobusy, by dowozić pracowników m.in. z przystanków Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Pabianice Północ i Lublinek. Łączne inwestycje sięgną 5 mln zł. Miele to rodzinna firma założona w 1899 r. przez Carla Miele i Reinharda Zinkanna, których potomkowie są akcjonariuszami i członkami zarządu koncernu. W roku finansowym 2016/17 miała 3,93 mld EUR obrotów. Zatrudnia 19,5 tys. osób, a jej centrala znajduje się w Gütersloh w Westfalii. Produkuje sprzęt AGD, w tym m.in. kuchnie, piekarniki, chłodziarki, ekspresy do kawy, zmywarki, pralki, suszarki czy urządzenia do dezynfekcji i sterylizacji wykorzystywane w medycynie i laboratoriach. Ma osiem fabryk w Niemczech i po jednej w Austrii, Czechach, Chinach i Rumunii. Polska, z 22,4 mln sztuk urządzeń w 2016 r., jest największym producentem AGD w Europie, a najwięcej powstaje właśnie pralek — 6,5 mln sztuk. W całej branży pracuje 25 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy