Mieszane dane dotyczące chińskiego importu surowców

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI
opublikowano: 08-06-2021, 12:19

Rynki surowcowe zostały zdominowane przez informacje z Chin. Tydzień rozpoczął się od publikacji danych dotyczących handlu zagranicznego w tym kraju.

Bilans handlu zagranicznego Chin za maj okazał się nieco niższy od oczekiwań, podobnie zresztą jak dynamika eksportu oraz importu. Pogorszenie niektórych wskaźników prawdopodobnie jest jednak przejściowe. Ogólnie dane nie miały ani jednoznacznie optymistycznego, ani pesymistycznego wydźwięku, więc ostatecznie zostały odczytane przez inwestorów jako neutralne.

Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: baha.com
Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: baha.com

W przypadku importu ropy naftowej do Chin, w maju znalazł się on na poziomie 9,65 mln baryłek dziennie. To niewiele mniej niż wynik kwietniowy (9,82 mln baryłek dziennie), ale aż o 14,6% mniej niż wynik z maja poprzedniego roku. Jest to także najniższy poziom importu od początku bieżącego roku. Chociaż na pierwszy rzut oka te informacje prezentują się słabo, to warto patrzeć na nie przez pryzmat sytuacji w poprzednim i obecnym roku. Wiosną 2020 r. Chiny kupiły ogromne ilości taniej ropy naftowej, co teraz jest wysoką bazą do porównań. Poza tym, maj był czasem prac konserwacyjnych w wielu chińskich rafineriach, co też przejściowo zmniejszało zapotrzebowanie na ropę naftową, jednak już od czerwca powinno ono wracać do normy.

Mieszany wydźwięk miały dane dotyczące importu metali do Chin. W przypadku kluczowych surowców z tej grupy, czyli miedzi i rudy żelaza, sytuacja okazała się podobna. Z jednej strony, w maju import spadł w porównaniu do kwietnia bieżącego roku (o 8% dla miedzi i 8,9% dla rudy żelaza). Z drugiej strony, w obu przypadkach był on wyższy niż maju poprzedniego roku.

Z kolei wyraźny wzrost w ujęciu mdm był widoczny w przypadku importu soi do Chin. W maju znalazł się on na poziomie 9,61 mln ton, co oznacza zwyżkę aż o 29% w stosunku do kwietnia bieżącego roku. Ta wyraźna zmiana nie jest jednak efektem równie istotnego wzrostu popytu na soję, lecz w dużej części wynika ona z opóźnień w dostawach soi do Chin z Brazylii. Chiny już na początku roku zwiększyły zamówienia na brazylijską soję, jednak deszcze w Brazylii opóźniły zbiory oraz eksport tego towaru i dopiero pod koniec kwietnia zaczął on przybywać do chińskich portów.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane