Mieszane zachowanie kontraktów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 27-10-2022, 13:45
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po słabej środowej sesji, z ogromną przeceną na rynku spółek technologicznych Nasdaq, nastroje przed dzisiejszą sesją za Atlantykiem pozostają mocno zachowawcze. Wycena kontraktów terminowych na indeksy poddaje się wahaniom, co potwierdza niezdecydowanie rynku. O ile optymistycznie to wygląda w przypadku segmentu największych amerykańskich blue chipów i ogólnie obszaru spółek reprezentujących tradycyjne sektory gospodarki, o tyle zdecydowanie gorzej się przedstawia sytuacja wokół high tech.

fot. Michael Nagle/Bloomberg

Na około dwie godziny przed startem sesji kontrakty na indeks DJ IA rosły o 0,71 proc. Futures na wskaźnik S&P500 zwyżkowały o 0,08 proc. Natomiast umowy na Nasdaq 100 spadały o 0,41 proc.

O przebiegu czwartkowej sesji na rynku kasowym w USA przesądzić mogą zarówno dane makro, jak i reakcja na decyzje Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych w kontekście przyszłotygodniowego analogicznego posiedzenia FOMC.

Dzisiaj światło dzienne ujrzy wstępny raport o dynamice amerykańskiego PKB w III kw. Mediana prognoz zakłada, że w okresie lipiec-wrzesień gospodarka rozwijała się w ujęciu annualizowanym w tempie 2,4 proc. odbijając zdecydowanie po spadku o 0,6 proc. w drugim kwartale. Ważny, szczególnie z punktu widzenia władz monetarnych i walki z inflacją może okazać się wskaźnik PCE core, jeden z najmocniej analizowanych przez Fed. W przypadku tej miary inflacji rynek spodziewa się wyhamowania dynamiki do 4,5 proc. w ujęciu kwartalnym z 4,7 proc. poprzednio. Jeśli odczyt będzie przynajmniej zgodny z projekcją, nie mówiąc już, gdyby był niższy dawałoby to nadzieję na złagodzenia nastawienia banku centralnego i mniej agresywne podwyżki stóp, co byłoby potężnym wsparciem dla parkietów.

Oprócz tego dzisiaj poznamy też odczyt dotyczący zamówień na dobra trwałego użytku, zmiany liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz indeks koniunktury przemysłowej oddziału Fed z Kansas City.

Inwestrorzy mierzyć się też będą z kolejnymi raportami kwartalnymi. Jak na razie można mówić o sporym rozczarowaniu jakimi okazują się sprawozdania największych firm technologicznych, co implikuje redukcję ich akcji w portfelach inwestorów.

Wczoraj rynek zasmuciły rezultaty Meta Plaftorms, spółki macierzystej Facebooka i Instagrama. Doprowadziło to do serii obniżek rekomendacji dla tych walorów.

W czwartek swoje wyniki mają z kolei zaprezentować m.in. dwie największe spółki high tech Apple i Amazon, a także Intel, McDonald’s, Merck i Caterpillar.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane