Mieszkań tyle co za Gierka

opublikowano: 29-12-2019, 22:00

W 2019 r. rozpoczęta została budowa 230-240 tys. mieszkań, szacuje HRE Investments. Takiej aktywności nie było od lat 70. XX wieku.

Od stycznia do listopada kończącego się roku inwestorzy ruszyli z budową 221,4 tys. mieszkań, wynika z danych GUS. W grudniu dojść może do tego jeszcze kilkanaście tysięcy mieszkań, co spowoduje, że branża odnotuje wynik najlepszy od ponad czterech dekad. Wówczas — w czasach, kiedy pierwszym sekretarzem PZPR był Edward Gierek — budowano mieszkania o niższym standardzie niż dziś, a najważniejszymi budowniczymi były spółdzielnie mieszkaniowe, przypomina Bartosz Turek z HRE Investments.

— Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Najważniejszymi dostawcami mieszkań są w Polsce deweloperzy. Ci odpowiadają za około 60 proc. wyników budownictwa mieszkaniowego. Następne są osoby fizyczne, które budują domy na własne potrzeby. Takie inwestycje odpowiadają za około jedną trzecią wszystkich budów nieruchomości mieszkaniowych w kraju — dodaje specjalista.

Dynamicznie rośnie nie tylko liczba rozpoczętych budów, ale także liczba lokali oddanych do użytku. We wrześniu było to 13,3 tys. lokali, a przez 11 miesięcy 116,3 tys., czyli o 17 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

— Cieszy to nie tylko osoby, które odbierają klucze do pachnących nowością mieszkań. Zadowoleni mogą być też akcjonariusze. Powód jest prosty — im więcej mieszkań oddawanych jest do użytkowania, tym wyższe kwoty deweloperzy mogą w księgach rachunkowych zaliczyć do przychodów, co powinno przekładać się na lepsze wyniki finansowe tych firm — komentuje Bartosz Turek.

Dyskontują to inwestorzy giełdowi — indeks WIG-Nieruchomości urósł od początku roku o 28 proc.

— Dobre dane napływają też z obszaru rozpoczynanych budów. GUS informuje bowiem, że tylko w ubiegłym miesiącu deweloperzy rozpoczęli budowę prawie 13 tys. mieszkań — o 16,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Dobrze wyglądają też dane zsumowane za 11 miesięcy. Deweloperzy rozpoczęli w tym czasie budowę ponad 130,4 tys. mieszkań, czyli o 5,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie dobrego dla nich roku 2018 — dodaje Bartosz Turek.

Gorsze dane dotyczą natomiast liczby pozwoleń na budowę. W listopadzie wydano ich 12,4 tys. — o 5,7 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu 2018 r. Od stycznia do listopada deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę ponad 154,3 tys. mieszkań — to o 5,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Według danych Expandera ceny ofertowe mieszkań w największych miastach są przeciętnie o 13 proc. wyższe niż przed rokiem. Rekordzistami są Kraków, gdzie zanotowano dynamikę na poziomie 25 proc., i Gdańsk (+22 proc.). Na największym rynku — w Warszawie — ceny wzrosły o 14 proc., czyli tempo było zbliżone do przeciętnego na całym rynku. Ceny transakcyjne i ofertowe zazwyczaj się rozjeżdżają, podobnie jest także w tym przypadku. Z danych Cenatorium, które bierze pod lupę te pierwsze, wynika, że w ujęciu rocznym w analizowanych miastach ceny rosły, ale w tempie poniżej 10 proc.

28 proc. O tyle od początku roku wzrósł indeks WIG-Nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane