Mieszkanie+ gromadzi ziemię

opublikowano: 05-06-2019, 22:00

PFR Nieruchomości rozważa zakup działki, na której w ciągu roku może powstać ponad siedemdziesiąt mieszkań.

Mieszkanie+ to rządowy program zarządzany przez PFR Nieruchomości (PFRN), którego celem jest budowa dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, z opcją dojścia do własności. W kwietniu Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, zapowiedział, że do końca 2019 r. na różnym etapie realizacji znajdzie się ok. 100 tys. mieszkań (pierwotnie rząd mówił o 3 mln w ciągu kilkunastu lat). Na razie, od 2017 r., powstało… 867.

— Część z nich jest już oddana do użytku, a część wkrótce będzie. Jeszcze w tym roku przekażemy najemcom 42 mieszkania w Kępicach — informuje Ewa Syta, rzecznik prasowy PFRN.

Obecnie Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) dysponuje 116 lokalizacjami w całej Polsce. Program może wzbogacić ziemia w Siewierzu Jeziornej, gdzie duży projekt realizuje spółka Chmielowskie należąca do giełdowej Alty.

Zarząd Alty poinformował, że jedną z parceli (łącznie grunty mają 120 ha) chce kupić PFRN. „Strony zobowiązały się do prowadzenia działań zmierzających do zawarcia umowy sprzedaży działki budowlanej, na której możliwe będzie zbudowanie co najmniej 3853 m kw. powierzchni użytkowej mieszkalnej, tj. około 75 mieszkań. Szacunkowa kwota transakcji to 3 mln zł.”

— Popisanie listu intencyjnego oznacza, że jesteśmy na bardzo wstępnym etapie. Decyzja o zakupie działki będzie w dużej mierze uzależniona od wyników analiz, które obecnie są w toku — zastrzega Ewa Syta.

PFRN ma wyłączność na działkę Alty do 30 września. Obecnie prowadzi due diligence. Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego, eksperta portalu Rynek Pierwotny.pl, plany zakupowe prawdopodobnie wiążą się z Mieszkaniem+.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— PFRN brakuje jeszcze terenów pod budowę około 60 tys. mieszkań. Część z nich ma być pozyskana dzięki nowelizacji ustawy o KZN [Krajowy Zasób Nieruchomości — red.] od spółek skarbu państwa, część — jak widać na powyższym przykładzie — od prywatnych inwestorów — mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Zmiany w ustawie o KZN, czyli instytucji odpowiedzialnej m.in. za gospodarowanie nieruchomościami dla Mieszkania+, wiążą się ze słabymi wynikami programu. Uchwalona niedawno nowelizacja ma m.in. usprawnić pozyskiwanie gruntów pod budowę. Deweloperzy twierdzą, że główną bolączką PFRN był brak pełnej infrastruktury i przejrzystego stanu prawnego gruntów. Inwestycję w Siewierzu Jeziornej da się zrealizować szybko.

— Nasze działki są już uzbrojone i objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. To umożliwia szybkie uzyskanie pozwolenia na budowę dzięki czemu proces inwestycyjny od zakupu do zakończenia budowy może trwać nieco ponad 12 miesięcy — zachwala Elżbieta Andruszkiewicz, dyrektor finansowy w Alcie.

Na całym terenie inwestycji Siewierz Jeziorna można wybudować 335 tys. m kw. mieszkań. Z Altą współpracuje Murapol, który zbudował tam już pierwsze mieszkania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu