Mieszkaniowa zadyszka

JKW
opublikowano: 17-07-2008, 00:00

Spada tempo powstawania nowych mieszkań, a to sprzyja utrzymywaniu się cen na obecnym poziomie.

Spada tempo powstawania nowych mieszkań, a to sprzyja utrzymywaniu się cen na obecnym poziomie.

Zła wiadomość dla osób planujących zakup mieszkania. Drugi miesiąc z rzędu wyraźnie spada tempo, w jakim na rynku pojawiają się nowe lokale. Jak wynika z danych GUS, w czerwcu oddano do użytku 9907 mieszkań. Co prawda to o 14,1 proc. więcej niż przed rokiem, ale w poprzednich miesiącach dwukrotnie wyższe dynamiki były na porządku dziennym. Podaż mieszkań rośnie coraz wolniej, a właśnie w szybkim tempie zwiększania się liczby nowych lokali ekonomiści upatrywali szansę na spadek cen mieszkań.

— Ceny nieruchomości nieprędko zaczną spadać. Nawet jeśli dynamika wróciłaby do wysokich poziomów, popyt na mieszkania nadal będzie bardzo duży, ponieważ wciąż wiele jest osób szukających swoich czterech kątów. Spodziewam się raczej stabilizacji cen — mówi Marta Petka, ekonomistka Raiffeisen Banku.

W spadek wartości mieszkań nie wierzy też Kata- rzyna Siwek, analityk Expandera.

— Podaż mieszkań będzie szybko rosła jeszcze długo, ponieważ cały czas realizowanych jest wiele inwestycji. Deweloperzy mają już pewne problemy ze sprzedażą, jednak nie są na tyle duże, by wyraźnie popchnęły ceny mieszkań w dół — uważa Katarzyna Siwek.

67684

Tyle mieszkań powstało w całym pierwszym półroczu. To o 28,1 proc. więcej niż rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu