Czytasz dzięki

Mieszkaniówka i hipoteka idą po rekord

opublikowano: 12-08-2019, 22:00

Kolejny kwartał z rzędu rosły ceny mieszkań. Eksperci ZBP zaobserwowali też wzrost na rynku kredytów.

Miniony kwartał przyniósł wysoką wartość akcji kredytowej, rosnące ceny transakcyjne mieszkań i rekordową liczbę pozwoleń na budowę — wynika z raportu AMRON- SARFiN. W ujęciu kwartalnym największy wzrost cen zanotowano w aglomeracji katowickiej — o 6,34 proc. i w Łodzi — o 6,29 proc. Kupujący płacili tam za m kw. odpowiednio 3373 zł i 4553 zł. We Wrocławiu podrożało o 4,23 proc., w Gdańsku o 3,30 proc., a w Warszawie — o 2,43 proc. W pozostałych badanych przez ośrodek miastach zwyżki cen nie przekroczyły 2 proc. Zdaniem ekspertów szybujące stawki za własne „M” są przyczyną stopniowego zmniejszania się średniej powierzchni użytkowej lokali, która w II kw. 2019 r. wyniosła 53 m kw. Największym średnim metrażem może pochwalić się Wrocław — 56,72 m kw., na drugim krańcu znajduje się Kraków z wynikiem 50,01 m kw. powierzchni użytkowej.

Mimo niewielkich zmian w otoczeniu makroekonomicznym na rynku mieszkaniowym wartość akcji kredytowej na zakończenie II kw. była wyjątkowo wysoka. Banki łącznie udzieliły prawie 59 tys. kredytów mieszkaniowych, czyli o 17,24 proc. więcej kw./kw. Wartość kredytów hipotecznych udzielonych w tym czasie wyniosła około 16,5 mld zł, co oznacza wzrost o 20,95 proc. wobec poprzedniego kwartału.

— Poziom akcji kredytowej w II kwartale 2019 r. był najwyższy od 42 kwartalnych obserwacji publikowanych w naszych raportach. Wartość udzielonych kredytów w wysokości 16,5 mld zł osiągnęła poziom z III kw. 2008 r. — ostatniego kwartału przed dotarciem do Polski kryzysu subprime. Rekordowa — najwyższa od 31 kwartałów — była również liczba udzielonych kredytów — mówi dr Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich.

Dodaje, że średnia wartość kredytu mieszkaniowego po II kw. wyniosła 276 622 zł, czyli o 3,17 proc. więcej niż przed trzema miesiącami. Najpopularniejsze kredyty mieszkaniowe o okresie zapadalności od 25 do 35 lat stanowiły 60,96 proc. portfela nowo udzielonych kredytów. To spadek o 0,47 pkt proc. względem poprzedniego kwartału. Wzrost o 1,16 pkt proc. do 30,04 proc. w strukturze nowo udzielonych kredytów zanotowano w przypadku pożyczek zaciąganych na okres od 15 do 25 lat. Na rynku budownictwa mieszkaniowego od kwietnia do czerwca wzrosła o niemal 25 proc. kw./kw. liczba wydawanych pozwoleń na budowę. Tym samym był to najlepszy wynik od początku statystyk notowanych przez GUS. Liczba rozpoczynanych budów w omawianym okresie wzrosła o prawie 15 proc. W pierwszym półroczu 2019 r. deweloperzy wybudowali prawie 59 tys. mieszkań, czyli o 22 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane