Czytasz dzięki

Mieszkaniowy festiwal w Jarocinie

opublikowano: 03-03-2019, 22:00

W wielkopolskim miasteczku trwa boom mieszkaniowy – po zrealizowaniu programu Mieszkanie+ gminna spółka wchodzi w projekt komercyjny

Jarocin, miasteczko, które słynie z festiwalu rockowego, niedawno pochwalił się oddaniem do użytku 258 lokali w ramach programu Mieszkanie+. To ponad 53 proc. wszystkich zasiedlonych mieszkań, powstałych pod szyldem flagowego programu PiS (łącznie w całej Polsce jest ich 480). Docelowo w położonej 80 km od Poznania gminie, która ma 25 tys. mieszkańców, ma stanąć ponad 400 rządowo- -samorządowych lokali (108 jest już w budowie, a w dalszych planach 78). To nie koniec pomysłów gminy. Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS) — należąca do miasta spółka, która wspólnie z gminą i Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) realizuje w miasteczku program Mieszkanie+ — ogłosiło, że wchodzi w kolejny projekt, tym razem komercyjny. Jako deweloper wybuduje całe osiedle. Budowa ma ruszyć wiosną i potrwać około trzech lat. Temat budzi sporo emocji wśród mieszkańców.

Jarocin jest jednym z pierwszych miast, które już oddały nowe lokale
beneficjentom programu Mieszkanie+. Docelowo w miasteczku ma powstać 400
rządowo-samorządowo mieszkań.
Zobacz więcej

PIONIERZY:

Jarocin jest jednym z pierwszych miast, które już oddały nowe lokale beneficjentom programu Mieszkanie+. Docelowo w miasteczku ma powstać 400 rządowo-samorządowo mieszkań. Fot. Piotr Skórnicki

Jarocińskie luksusy

70 proc. mieszkań na nowym osiedlu o nazwie Zielone Tarasy powstanie w systemie deweloperskim (nabywcy w miarę postępu inwestycji będą wpłacać raty na rachunek powierniczy, przewidziany w tzw. ustawie deweloperskiej), a 30 proc. będzie mieszkaniami czynszowymi z tzw. opcją dojścia do własności.

— Budowę tych 30 proc. mieszkań chcemy sfinansować z kredytu, umowę z bankiem już finalizujemy. Model jest prosty: w początkowej fazie inwestycji nabywca wpłaci nam opłatę partycypacyjną w wysokości 40 proc. wartości mieszkania, a resztę wykupi po 15 latach. Ten wariant skierowany jest do osób, które nie mogą sobie pozwolić na kredyt — mówi Jacek Wolski, prezes TBS, dodając, że stawka czynszu będzie znacznie korzystniejsza, niż oferuje rynek prywatny.

Osiedle Zielone Tarasy ma kusić wysokim, jak na lokalne standardy, standardem wykończenia. W ramach inwestycji powstanie siedem bloków 4-6-piętrowych (łącznie 144 mieszkania). Ostatnie piętra będą oferować dwukondygnacyjne apartamenty z tarasami. Osiedle powstanie na istniejącym już parkingu podziemnym (będzie on do dyspozycji mieszkańców). Bloki to nie wszystko — obok nich stanie budynek z przedszkolem, restauracją oraz lokalami biurowymi i usługowymi (przewidzianymi na pralnię, fryzjera, kosmetyczkę). Projekt przewiduje też stworzenie terenów zielonych i rekreacyjnych z alejkami do biegania i placem zabaw.

— To będzie naprawdę wysoki standard — twierdzi Jacek Wolski.

Kampania reklamowa ruszyła dwa tygodnie temu, a na planowanym osiedlu spółka już sprzedała kilkanaście mieszkań. Na pytanie o koszty inwestycji prezes miejskiej spółki odpowiada, że w związku z planowanym przetargiem na wykonawcę osiedla na razie ich nie ujawni. I TBS, i gmina liczą na to, że kolejne mieszkania rozejdą się jak świeże bułeczki, tak jak wcześniej lokale z programu Mieszkanie+.

Boom mieszkaniowy

Jarocin zaczął robić przymiarki do budowy tanich czynszówek, zanim jeszcze PiS ogłosił program Mieszkanie+, dopiero później zostały one włączone w rządowy program. Czynsze w Jarocinie są znacznie niższe niż w dużych miastach Polski, w tym w niedalekim Poznaniu, nie wspominając o cenach sprzedaży. Cena za mkw. mieszkania o powierzchni około 50 mkw. na budowanym przez TBS osiedlu ma wynosić 4,2-4,4 tys. zł, w Poznaniu średnia stawka za takie mieszkanie to 6,4 tys. zł.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Nas też to zadziwia, ale popyt na mieszkania w Jarocinie jest ogromny, o czym świadczy też skala prywatnych inwestycji w gminie. W kolejce czeka ponad 1000 wniosków o komunalne mieszkania. O przyznanie mieszkania czynszowego w ramach programu Mieszkanie+ wnioskowały nawet rodziny z dziećmi spoza gminy — zgodnie z naszą polityką to one mają pierwszeństwo. Dziś mieszkają tam nawet osoby z odległych województw, które w swojej gminie nie miałyby szans na mieszkanie komunalne — mówi prezes TBS.

Samorząd miasteczka planuje promować Zielone Tarasy na billboardach w sąsiednich gminach. Nowych mieszkańców ma przekonać m.in. rozwijający się rynek pracy. Bezrobocie w 2018 r. wynosiło w powiecie 3,8 proc., mniej niż średnia krajowa (5,7 proc.), ale więcej niż średnia regionalna w woj. wielkopolskim (3,1 proc.).

Zdaniem Adam Pawlickiego, burmistrza Jarocina, plany budowy mieszkań czynszowych finansowanych przez gminę i państwo nie kolidują z planami deweloperów.

— Program Mieszkanie+, który jako nieliczni w Polsce zrealizowaliśmy, nie spowodował wycofania się deweloperów, wręcz przeciwnie — prywatne firmy przekonały się, że Jarocin to świetne miejsce do lokowania inwestycji związanych z budownictwem — mówi burmistrz.

W gminie zostały też sprzedane prawie wszystkie tereny pod przemysł.

— Wybudowane zostały takie zakłady, jak tartak i browar. Na ukończeniu prac związanych z budową jest największa fabryka przetwórstwa drobiu w Polsce — mówi Adam Pawlicki.

Ubojnię drobiu zamierza otworzyć firma Polżywność, a budową fabryki produkującą komponenty dla przemysłów spożywczego, kosmetycznego i farmaceutycznego jest zainteresowana spółka z brytyjskiej grupy White Cloud.

Zasoby gminy

Nowe trendy w Jarocinie wyznaczają jednak spółki podlegające gminie. Obok TBS-u działa tutaj m.in. Jarocińska Agencja Rozwoju, która też planuje budowę osiedla domów jednorodzinnych. TBS natomiast chwali się wynikami.

— Mamy dobrą zdolność kredytową. W ubiegłym roku banki oceniły ją na 21 mln zł. To zasługa tego, że od trzech lat konsekwentnie zwiększamy przychody. Nasz zysk EBIDTA za poprzedni rok szacujemy na 1 mln zł, a zysk netto na 1,16 mln zł. Cztery lata temu byliśmy na minusie — mówi Jerzy Wolski.

Z zysków uzyskanych zesprzedaży budowanych przez TBS komercyjnych mieszkań, takich jak Zielone Tarasy, remontowane będą mieszkania z zasobu komunalnego miasta (to 80 budynków, w większości w złym stanie technicznym, w tym kamienice przy rynku) oraz finansowana budowa mieszkań socjalnych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy