Mieszko spada przy wysokich obrotach

Artur Szymański
opublikowano: 02-05-2003, 00:00

Na środowej sesji papiery Mieszka kontynuowały korektę dynamicznego trendu wzrostowego, w jakim papiery poruszały się w okresie od początku marca do połowy kwietnia. Przez większą część sesji papiery Mieszka taniały, by dopiero pod sam koniec notowań odrobić straty. Ostatecznie Mieszko zakończyło dzień na poziomie 12,15 zł — takim samym jak dzień wcześniej. Niepokojąco wzrosła wartość obrotów. Wyniosły one 3,46 mln zł, a wolumen wymiany — 145 tys. walorów. To 47 razy więcej niż wynosi średni handel papierami Mieszka w ciągu ostatnich 30 dni.

Notowania Mieszka charakteryzuje ruch w długoterminowym trendzie wzrostowym. Rozpoczął się on w październiku 1999 r., w momencie gdy jedna akcja Mieszka kosztowała 2,7 zł. Po ponad 3 latach wzrostu inwestycja przyniosła zwrot rzędu 390 proc. w chwili, gdy kurs osiągnął historyczny poziom 13,20. Było to 17 kwietnia 2003 r. Ostatnie dwa tygodnie stoją jednak pod znakiem korekty. Najbliższym wsparciem jest poziom cenowy 11-11,5 zł. Jeżeli zostanie on przełamany, wówczas prawdopodobny jest spadek notowań do 10 zł. Jeżeli jednak wsparcie zostanie obronione, wówczas rynek będzie ponownie testował historyczne maksimum.

Wiele będzie zależało od wyników za I kwartał 2003 r. Wydaje się jednak, że większe szanse na realizację ma scenariusz spadkowy. Przedstawiciele spółki przyznają, że na wynik netto będą miały wpływ koszty wynikające z finansowania się spółki kredytem przeznaczonym na inwestycje. Dlatego nie należy raczej oczekiwać, by wynik po pierwszych trzech miesiącach roku był dużo wyższy niż w analogicznym okresie roku 2002. Wówczas spółka zanotowała 809 tys. zł dodatniego wyniku netto. Raport z działalności w I kwartale roku Mieszko opublikuje 5 maja. Jeżeli dynamika wyniku netto będzie niska, a wartość akcji na GPW zacznie zbliżać się w okolice 10 zł, będzie to dla drobnych inwestorów dogodny moment do zajęcia pozycji na walorach Mieszka.

Rynek spodziewa się bowiem, że kolejne kwartały 2003 r. będą dla spółki lepsze niż pierwszy, a cały rok Mieszko zakończy przychodami i zyskiem wyższym od ubiegłorocznego. Dużym atutem spółki jest kompetentny zarząd oraz obecność w akcjonariacie kilku inwestorów finansowych, m.in. CA IB Investment Management czy OFE Zurich. Głównym akcjonariuszem, kontrolującym 62,75 proc. głosów na WZA, jest Central European Confectionary Holdings BV — fundusz z grupy Dresdner Cleinwort Capital. Instytucje te są gwarantem stałej poprawy wyników firmy z Raciborza, tak by w przyszłości była ona interesująca dla potencjalnego inwestora strategicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Mieszko spada przy wysokich obrotach