Migracja napędza wzrost

DI, ISB
opublikowano: 17-01-2007, 00:00

Nie bójcie sie imigrantów i starajcie się ściągać z powrotem do kraju Polaków. To napędzi wam wzrost gospodarczy — twierdzi Bank Światowy.

Nie bójcie sie imigrantów i starajcie się ściągać z powrotem do kraju Polaków. To napędzi wam wzrost gospodarczy — twierdzi Bank Światowy.

Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów przyjmujących imigrantów na świecie — twierdzą eksperci Banku Światowego w opublikowanym we wtorek raporcie.

Instytucja twierdzi, że ma to dobre strony. Uzupełniane są przede wszystkim braki w sile roboczej, a to nakręca gospodarkę.

Zdaniem ekspertów, zjawisko migracji w ramach grupy krajów przechodzących przekształcenia w Europie Środkowej i Wschodniej oraz emigracji z regionu będzie się prawdopodobnie nasilać. To skutek zmniejszenia liczby urodzeń w dużej jego części, który spowoduje zwiększony popyt na młodych pracowników.

Bank Światowy ocenia, że zainteresowane państwa powinny lepiej koordynować kierunki polityki, by migracja przynosiła korzyści i krajom przyjmującym, i wysyłającym, i samym emigrantom. Eksperci nie podali jednak gotowych rozwiązań.

Bank Światowy zachęca także do namawiania imigrantów do powrotu do ojczyzny. Razem z nimi powróciłby przecież ich kapitał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Migracja napędza wzrost