Mikrobiznes zaciska pasa

opublikowano: 02-11-2020, 22:00

Przedsiębiorcy prowadzący najmniejsze firmy obawiają się o finansową przyszłość. Stawiają więc na oszczędności w wielu obszarach.

Obostrzenia wprowadzone w pierwszych miesiącach pandemii mocno wpłynęły na sytuację polskich przedsiębiorców. Ponad połowa właścicieli mikrofirm twierdzi, że w efekcie pandemii i wiosennego lockdownu ich przychody spadły — wynika z trzeciej edycji badania Nest Banku „Indeks Bezpieczeństwa Finansowego”.

— Przewidywania firm co do sytuacji ekonomicznej ich biznesu są obecnie negatywne. Prawie połowa badanych obawia się o finansową przyszłość swojej firmy. Ponadto dynamiczne zmiany i wizja wprowadzania kolejnych obostrzeń sprawiły, że blisko co trzeci badany nie potrafi jednoznacznie ocenić sytuacji finansowej swojego przedsiębiorstwa — mówi Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz w SW Research.

Jego zdaniem obserwowane obecnie wzrosty zachorowań na koronawirusa będą rodzić jeszcze większe obawy. Przy tym firmy boją się zarówno efektów drugiej fali pandemii, jak i tego, jaka będzie kondycja gospodarki w kolejnych latach. W efekcie 40 proc. z nich deklaruje, że zrezygnuje z inwestycji.

Co więcej, w porównaniu do zeszłego roku istotnie zmniejszył się odsetek firm, które planują skorzystać z kredytu — z ponad 40 proc. do jedynie 13 proc. Głównym powodem są obawy przed kolejną falą pandemii i mniejszymi dochodami. Przedsiębiorcy w reakcji na pandemię zdecydowali się na ograniczenie kosztów i zakupów. Jedna czwarta badanych skorzystała z wakacji kredytowych, a prawie 30 proc. odroczyło składki ZUS. Spora grupa skorzystała też z tarczy antykryzysowej (31 proc.) i pożyczki dla mikrofirm (28 proc.), które zapewniły dostęp do gotówki. Wyniki badania pokazują, że połowa mikrofirm zmieniłapodejście do oszczędzania. Przedsiębiorcy starają się odkładać w banku więcej pieniędzy na nieoczekiwane sytuacje — zarówno firmowe (50 proc.), jak i prywatne (48 proc.).

— Firmy nie tylko deklarują, że odkładają więcej pieniędzy na nieoczekiwane sytuacje, ale też szukają małych oszczędności, np. zamykają droższe konta bankowe lub rezygnują z części wynajmowanych powierzchni. Doświadczenia zebrane podczas wiosennego lockdownu i zmiany w podejściu do oszczędzania sprawiły, że aż 44 proc. firm deklaruje lepsze przygotowanie na sytuacje kryzysowe — mówi Agnieszka Porębska- -Kość, członek zarządu Nest Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane