Mikrofaktoring online w euro

Sylwia Wedziuk
opublikowano: 05-12-2017, 22:00

Kolejny fintech proponuje najmniejszym firmom sprzedaż pojedynczych wierzytelności przez internet w europejskiej walucie.

Faktoring przez internet nie tylko w złotych? Taką opcję mikroprzedsiębiorcom udostępniła Pragma. — Wprowadziliśmy do oferty nanofaktoring walutowy, czyli możliwość sprzedaży online wierzytelności nominowanych w euro — mówi Daniel Mączyński, wiceprezes firmy Pragma Faktoring. Dodaje, że pomysł powstał w związku z faktem, że duża część klientów Pragmy to przedsiębiorcy działający w branży transportu ciężkiego, którzy przeważnie rozliczają się w euro.

— Dla nich sprzedaż faktur w tej walucie będzie dużym ułatwieniem, które wyeliminuje ryzyko walutowe — podkreśla Daniel Mączyński. Zaznacza, że transport nie jest łatwą branżą pod względem oceny ryzyka. Ale, jak podkreśla, Pragma ma w jej obsłudze duże doświadczenie. Nanofaktoring walutowy kosztuje od 2,8 do 4,5 proc. wartości faktury za 30 dni finansowania. Jest oferowany w ramach PragmaGO, linii biznesowej wydzielonej kilka miesięcy temu ze struktur Pragmy Faktoring.

Skupia ona wokół siebie produkty sprzedawane wyłącznie przez internet. Tym sposobem firma oferuje mikrofaktoring, czyli finansowanie od 50 do 250 tys. zł, oraz nanofaktoring, czyli pojedynczy wykup faktur do kwoty 50 tys. zł. Już od początku działania firma zapowiadała wprowadzanie kolejnych rozwiązań dla przedsiębiorców. Lada chwila ogłosi następne rozwiązania, a kolejne — w przyszłym roku. Jednak szczegółów nie chce jeszcze ujawniać.

— Na pewno będziemy intensywnie rozwijać się w kanale online. Zainteresowanie sprzedażą faktur przez internet przeszło nasze najśmielsze oczekiwania i jesteśmy przekonani, że sieć to dobry kierunek. PragmaGO pozostaje dla nas najważniejszą linią biznesową, z największą dynamiką przyrostu, zarówno klientów, jak i przychodów — tłumaczy Daniel Mączyński.

Już teraz PragmaGO odnotowuje rentowność, a w kolejnych okresach ma być głównym motorem wzrostu wyników firmy. Pragma zaproponowała klientom mikrofaktoring już w 2012 r. Przez pięć lat zgromadziła kompetencje w zakresie ryzyka, windykacji i zarządzania portfelem mikronależności, co pozwoliło jej na opracowanie autorskich systemów zarządzania ryzykiem, w tym algorytmów scoringowych oraz ratingów klientów i płatników. W 2013 r. udział mikrofaktoringu w przychodach Pragmy Faktoring wynosił ledwie 3 proc., w październiku tego roku było to już 24 proc.

Nanofaktoring funkcjonuje zbyt krótko, żeby mówić o jakichś tendencjach, ale zainteresowanie nim jest dosyć duże. Inne młode fintechy faktoringowe też myślą o rozszerzaniu oferty usług. InviPay możliwość rozliczania transakcji w euro udostępnił klientom w grudniu 2016 r. Koszt jest taki sam jak w przypadku faktoringu w złotych. Pomysł się sprawdził, bo dzisiaj klienci korzystający z tej opcji stanowią 21,4 proc. wszystkich obsługiwanych przez InviPay.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Mikrofaktoring online w euro