Mikroprzedsiębiorstwa ograniczają inwestycje

SW
opublikowano: 02-11-2011, 00:00

Polskie firmy tną inwestycje. Największy wpływ na to mają zatory płatnicze i polityka podatkowa państwa.

Dwie trzecie polskich przedsiębiorstw deklaruje, że ogranicza inwestycje — wynika z badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów wśród 1800 przedsiębiorstw z całej Polski. Jedynie 33 proc. ankietowanych odpowiedziało, że tego nie robi. Ok. 12 proc. redukuje inwestycje o połowę, a tyle samo o 21-50 proc.

Najgorzej jest małym

Ponad połowa mikroprzedsiębiorców redukuje inwestycje o 10 proc. W małych firmach ograniczenia sięgają 40 proc., w średnich 24 proc., a w dużych 14 proc. Jednak średnie i duże firmy zmniejszają swoje zaangażowanie inwestycyjne w niewielkim stopniu, a w przypadku mikroprzedsiębiorcówi małych firm redukcje są znaczne. — Wśród barier wskazywanych przez przedsiębiorców jako główne przeszkody w rozpoczynaniu nowych przedsięwzięć są najczęściej zatory płatnicze — mówi Jakub Kostecki, wiceprezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Prawo i podatki

Niewiele mniej wskazań dotyczyło polityki podatkowej państwa oraz barier prawnych utrudniających rozpoczynanie inwestycji. Na zaangażowanie w rozwój nowych przedsięwzięć znacznie mniejszy wpływ miały prognozy rozwoju gospodarczego, wysokość stóp procentowych oraz konieczność spełnienia wymogów dotyczących ochrony środowiska naturalnego. Firmy działające w różnych branżach różnie postrzegają wagę barier. Zatory płatnicze, polityka podatkowa państwa i zaufanie do instytucji są szczególnie ważne przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych przez małe firmy. Natomiast prognozy wzrostu gospodarczego w największym stopniu uwzględniają firmy budowlane, w najmniejszym zaś usługowe. Wynika to z faktu, że popyt na mieszkania jest ściśle powiązany z koniunkturą, podobnie jak wydatki inwestycyjne państwa na infrastrukturę, np. na drogi. Z kolei sektor telekomunikacyjny jest mało uzależniony od prognoz wzrostu, gdyż popyt na usługi telekomunikacyjne dotychczas rósł prawie niezależnie od wzrostu gospodarczego ze względu na niewielkie nasycenie rynku. Stopy procentowe najbardziej wpływają na decyzje inwestycyjne firm finansowych, z kolei przedsiębiorstwa działające w rolnictwie wskazują najczęściej na bariery prawne oraz wymagania środowiskowe, jako czynniki utrudniające rozpoczynanie nowych przedsięwzięć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu