Miliardowy magnes olimpijski przyciąga

Rafał Białkowski
opublikowano: 09-02-2007, 00:00

Choć zostało jeszcze pięć lat, Anglicy już liczą zyski. Wszak sport to też biznes.

Anglicy chcą zarobić dzięki igrzyskom 2 mld GBP

Choć zostało jeszcze pięć lat, Anglicy już liczą zyski. Wszak sport to też biznes.

VisitBritain, brytyjska centrala turystyczna, przeprowadził badania dotyczące wpływu, jaki wywrą igrzyska na tamtejszy biznes turystyczny. Jak się można było spodziewać, w grę wchodzą gigantyczne pieniądze.

— Dzięki olimpiadzie jesteśmy w stanie realnie uzyskać dodatkowo 2 mld GBP potencjalnych wpływów z turystyki — oblicza Tom Wright, dyrektor brytyjskiej centrali turystyki VisitBritain.

Dla porównania, roczne wpływy Brytyjczyków z turystyki to 74 mld GBP.

— Londyn 2012 jest wspaniałą okazją, aby Wielka Brytania pokazała światu wszystko, co ma do zaoferowania. Przeprowadzone przez VisitBritain badania pokazały, że nasz kraj będzie czerpał korzyści jeszcze długo po zakończeniu igrzysk — mówi Seb Coe, przewodniczący londyńskiego komitetu organizacyjnego olimpiady i paraolimpiady.

Sport a pieniądze

Wielka Brytania przeprowadziła międzynarodową ankietę. Wynika z niej, że sport jest bardzo popularny wśród osób odwiedzających ten kraj. W 2005 r. zawody sportowe oglądało lub w nich uczestniczyło 2,4 mln gości Zjednoczonego Królestwa. To 8 proc. wszystkich turystów odwiedzających ten kraj. W czasie pobytu wydali oni około 1,6 mld GBP. Dodatkowo sport jest jednym z głównych hobby najważniejszych nacji przyjeżdżających na Wyspy. Mowa o Belgach, Francuzach, Niemcach, Irlandczykach i Amerykanach. Stanowią oni 50 proc. ogółu przyjeżdżających.

— Sport i wydarzenia sportowe są doskonałą platformą pomagającą Wielkiej Brytanii zachować konkurencyjność na turystycznym rynku międzynarodowym — dodaje Tom Wright.

Tak miało być

Dla brytyjskiej turystyki liczba 2012 ma magiczny wpływ. Wielka Brytania zarabia na turystyce co cztery sekundy 2012 GBP. Osoba przyjeżdżająca z Singapuru w celach służbowych wydaje na Wyspach średnio 2012 GBP. W 2006 r. codziennie do Brytanii przyjeżdżało ze Szwecji 2012 turystów, a do katedry św. Pawła w Londynie codziennie wchodzi 2012 zwiedzających. Jak widać, olimpiada w 2012 r. była pisana Brytyjczykom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Białkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Miliardowy magnes olimpijski przyciąga