Miliardy na zamrożenie cen gazu

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

29 mld zł – taki będzie koszt rekompensat z tytułu przedłużenia na kolejny rok blokady cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak rząd zamierza blokować ceny gazu w przyszłym roku
  • z czego tę blokadę sfinansuje
  • jakie inne zmiany energetyczne przemyca w projekcie ustawy

Projekt legislacji mrożącej ceny gazu może przejść przez Sejm w trybie pilnym, by przepisy weszły w życie jeszcze przed końcem roku.

Mrożenie na dłużej

Zmiany mają przedłużyć okres obowiązywania ograniczeń cen gazu dla odbiorców indywidualnych, wprowadzonych po raz pierwszy w styczniu 2022 r. Był to moment jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę, ale już po kilku miesiącach gwałtownych zwyżek cen gazu wywołanych przez Rosję, która od jesieni 2021 r. zmniejszała dostawy surowca do Europy.

Projekt ustawy zakłada więc przede wszystkim zagwarantowanie odbiorcom (indywidualnym, użyteczności publicznej etc.) w 2023 r. cen gazu na poziomie nie wyższym niż stosowane w 2022 r. Cena maksymalna wyniesie 200,17 zł/MWh. Równolegle sprzedawcy gazu, czyli przede wszystkim dawny PGNiG, dziś będący częścią grupy Orlenu, zachowają prawo do państwowych rekompensat. Odpowiedzialność za wypłatę rekompensat spocznie na spółce Zarządca Rozliczeń.

„Koszt rekompensat z tytułu stosowania ceny maksymalnej oraz stawek dystrybucji paliw gazowych dla niektórych odbiorców paliw gazowych wyniesie ok. 29 mld zł” – czytamy w ocenie skutków regulacji.

By sfinansować wypłatę rekompensat, przedsiębiorstwo wydobywające gaz ziemny (czyli PGNiG) będzie musiało opłacić podatek na rzecz Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Maksymalną wysokość tego podatku ustalono na 538,79 zł/MWh.

Chronić przed Rosją
Chronić przed Rosją
Z drogim gazem Polska i Europa zmagają się już od jesieni 2021 r. Rosja zaczęła wtedy ograniczać dostawy, a ceny szybowały. W lutym 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę, a ceny wręcz wystrzeliły. Ich mrożenie ma ochronić odbiorców indywidualnych przed kosztami rosyjskich działań.
fot. Adobe Stock

Warszawa z limitem

Przy okazji mrożenia cen gazu projekt wprowadza istotne zapisy dotyczące funkcjonowania całego sektora energetycznego.

Pojawia się m.in. nowy obowiązek informacyjny, zakładający informowanie regulatora energetycznego o zawartych umowach sprzedaży energii elektrycznej.

Projekt wprowadza też zmiany w prawie geologicznym i górniczym, odnoszące się do sytuacji, gdy wpływy prowadzonych robót górniczych przekroczą granice terenu wyznaczone w koncesji. Propozycja zakłada, że w okresie pomiędzy złożeniem wniosku o zmianę koncesji a wydaniem przez organ koncesyjny zgody, przedsiębiorca będzie mógł sporządzić plan ruchu zakładu górniczego uwzględniający już wpływy przekraczające granice koncesji.

Jest też w projekcie zapis umożliwiający finansowanie rekompensat wypłacanych przedsiębiorstwom energetycznym z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Projekt dotyczy również węgla. Ze względu na „duże zainteresowanie uzyskaniem dodatku węglowego” zdecydowano się wydłużyć termin, w jakim będą rozpatrywane wnioski o jego wypłatę (do 15 lutego oraz do 28 lutego 2023 r., w zależności od kategorii).

W związku z wątpliwościami interpretacyjnymi wcześniejszych przepisów dotyczących maksymalnej ceny prądu dla samorządów obecny projekt doprecyzowuje, że uprawnienia do takich transakcji mają Warszawa oraz związek metropolitalny województwa śląskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane