Partnerem sekcji jest TAURON

Miliardy pójdą na sieci

Barbara Warpechowska
29-11-2012, 00:00

Wzrosły wydatki na rozbudowę i modernizację sieci przesyłowych

Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w latach 2008−2010 operator systemu przesyłowego i operatorzy systemów dystrybucyjnych (obecnie sześciu OSD, którzy 1 lipca 2007 r. dokonali rozdziału działalności) przeznaczyli 12,5 mld zł na rozbudowę, odtworzenie i modernizację infrastruktury sieciowej.

W kolejnych pięciu latach (2011−2015) planują przeznaczyć na inwestycje ponad 34 mld zł. Tak znaczny wzrost nakładów inwestycyjnych wynika z potrzeby wzmocnienia i rozbudowy infrastruktury sieciowej w celu m.in. przyłączania nowych odbiorców i nowych źródeł oraz zapewnienia wyższego poziomu bezpieczeństwa dostarczania energii elektrycznej.

Sieci są opłacalne

Najwięcej w ubiegłym roku, bo blisko 1,3 mld zł, wydał katowicki koncern Tauron Polska Energia, ale jest też on największym dystrybutorem w Polsce, obejmuje 18 proc. powierzchni kraju. Polska Grupa Energetyczna wydała w ubiegłym roku 1,26 mld zł, gdańska Energa — 1,2 mld zł, a poznańska Enea — 814 mln zł. Ten wzrost wynika, po pierwsze, z konieczności podłączenia do sieci nowych instalacji bazujących na odnawialnych źródłach energii (głównie wiatrowych).

Po drugie, firmy energetyczne uzyskiwały wyższyzysk na przesyle niż na produkcji, co zachęca do budowania nowych linii. Po trzecie — niepewność wynikająca z zasad polityki klimatycznej, która powstrzymuje inwestycje w nowe moce nie ma przełożenia na sieci, bo prąd — obojętnie z jakich źródeł, z Polski czy z importu — i tak trzeba przesłać. Polskie Sieci Energetyczne Operator w ubiegłym roku na inwestycje wydały prawie 653 mln zł. Wybudowano m.in. dwie nowe linie o napięciu 400 kV, rozbudowano i zmodernizowano stacje elektroenergetyczne.

Poprawić niezawodność

Z rządowych danych z roku 2010 r. wynika, że ponad 30 proc. linii energetycznych w naszym kraju wybudowano ponad 30 lat temu. To jednak nie jest najważniejsze. Operatorzy przekonują, że w przypadku właściwie prowadzonej eksploatacji, wiek urządzeń wcale nie pogarsza ich sprawności. — Biorąc pod uwagę stan infrastruktury — zarówno wytwórczej, jak przesyłowej — w pełni uzasadniona jest potrzeba realizowania nowych inwestycji sieciowych i produkcyjnych.

Wynika to w dużym stopniu z poziomu zdekapitalizowania polskiej infrastruktury przesyłowej, dystrybucyjnej oraz wytwórczej — twierdzi Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Jednak sytuacja nie jest tragiczna. Stan techniczny sieci przesyłowej PSE Operator nie odbiega od stanu infrastrukturyw innych krajach europejskich. A średni czas eksploatacji naszych linii przesyłowych jest krótszy od średniej europejskiej.

Z wykonanych analiz wynika, że większość obiektów elektroenergetycznych należących do PSE Operator może być jeszcze eksploatowana przez kilkanaście lat. W przypadku takich urządzeń jak transformatory, wyłączniki oraz obiekty liniowe o napięciu 400 kV jest to okres bezpieczny. Natomiast znaczna część linii przesyłowych o napięciu 220 kV ma być zastąpiona siecią o napięciu 400 kV. Daje to większe możliwości przesyłu przy mniejszych stratach energii. Wyzwaniem dla spółek dystrybucyjnych jest nie tyle wiek infrastruktury, co po prostu jej brak.

— Program poprawy niezawodności zasilania obejmuje rozbudowę i modernizację sieci, a szczególnie skrócenie ciągów liniowych poprzez budowę nowych stacji transformatorowych. Zakłada on także wymianę linii „gołych” na izolowane m.in. na terenach leśnych, co zwiększa ich odporność na warunki pogodowe — dodaje Alina Geniusz-Siuchnińska z Energa Operator.

Grupa Energa zwiększy w 2012 r. nakłady do 1,44 mld zł. Priorytetem będą prace na terenach, gdzie występowało najwięcej przerw w dostawie prądu. Do 2020 r. na modernizację i rozbudowę koncern zamierza wydać łącznie 12,5 mld zł.

— Obecnie wyzwaniem jest wypełnienie siecią energetyczną, szczególnie wysokiego napięcia110 kV, pustych miejsc na obszarze naszego działania — mówi Piotr Ludwiczak z Grupy Enea.

Spółka zamierza inwestować w sieć przesyłową rocznie po prawie 1 mld zł. Również w Tauronie tegoroczne nakłady na inwestycje w infrastrukturę dystrybucyjną wzrosną. W pierwszym półroczu już były wyższe o 220 mln zł. Według szacunków w najbliższych latach mogą sięgać 1,4-1,5 mld zł rocznie. Polska Grupa Energetyczna planuje w latach 2012-15 wydać na ten cel 5 mld zł.

Most Polska — Litwa

— Przygotowane przez PSE Operator programy rozbudowy i modernizacji Krajowej Sieci Przesyłowej oparte są o koncepcję rozwoju sieci o napięciu 400 kV i stopniowej likwidacji sieci o napięciu 220 kV — mówi rzeczniczka tej firmy Beata Jarosz. Spółka planuje w tym roku inwestycje wartości ponad 715 mln zł. Nakłady na najbliższe pięć lat, ujęte w zatwierdzonym we wrześniu planie, wynoszą prawie 10 mld zł, z tego ponad 700 mln w 2013 r. Najwyższe wydatki planowane są w latach 2015-17 — około 2,4 mld zł rocznie. Blisko 2,1 mld zł pochłonie I etap budowy mostu energetycznego Polska — Litwa, który jest traktowany przez PSE Operator priorytetowo.

W ramach tego projektu przeprowadzonych będzie 12 dużych inwestycji. Dofinansowanie z UE wyniesie około 725 mln zł. Inwestycje w sieci to oczywiście poprawa jakości dostaw prądu dla klientów, zmniejszenie strat energii podczas przesyłu oraz niższe koszty eksploatacji. Czy jednak będą podobnie nakręcać koniunkturę jak przygotowania do Euro 2012? Dodatkowym problemem w tym przypadku mogą być procedury. — Czas realizacji inwestycji w głównej mierze zależy od decyzji administracyjnych — podkreśla Piotr Ludwiczak.

— Działania te zajmują średnio 4 lata, czyli 2/3 czasu przeznaczonego na inwestycję, natomiast prace budowlano- -montażowe realizowane są zazwyczaj w ciągu 2 lat — dodaje Beata Jarosz. Z tym problemem borykają się wszyscy dystrybutorzy. Sprawę miała rozwiązać ustawa o korytarzach przesyłowych, która według zapowiedzi Ministerstwa Gospodarki miała wejść w życie w przyszłym roku. Jednak gdzieś utknęła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Miliardy pójdą na sieci