Miliardy złotych pójdą na system REACH

AS
opublikowano: 26-10-2007, 00:00

Wymagana przez UE  rejestracja chemikaliów może doprowadzić do bankructwa polskich firm małych i średnich — ostrzega BCC.

Wymagana przez UE rejestracja chemikaliów może doprowadzić do bankructwa polskich firm małych i średnich — ostrzega BCC.

Unijne rozporządzenie REACH (ang. Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals) nakłada na firmy z branży chemicznej obowiązek rejestracji i testowania substancji. Wstępna ich rejestracja zacznie się w czerwcu 2008 r.

— Dla małych i średnich firm nowe obowiązki oznaczają znaczne zwiększenie wydatków, co może doprowadzić niektóre do bankructwa. Skuteczniej z problemem powinny poradzić sobie duże spółki — mówi Bogusław Piwowar, wiceprezes Business Centre Club.

Jeszcze nie są znane koszty rejestracji substancji. Andrzej Krześlak z Instytutu Chemii Przemysłowej ocenia jednak, że w związku z nowymi obowiązkami koszt wytwarzania substancji w małych i średnich firmach może zwiększyć się nawet o blisko 80 proc.

— Koszty dla przemysłu chemicznego wyniosą 344-416 mln EUR (1,3-15 mld zł) — szacuje Krzysztof Galas z Ministerstwa Gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu