Milion euro od IGI

Agnieszka Janas
opublikowano: 04-03-2008, 00:00

Irlandczycy inwestują nad Wisłą coraz więcej i we wszystkie sektory rynku nieruchomości.

Irlandzka grupa buduje mieszkania, markety i hotele

Irlandczycy inwestują nad Wisłą coraz więcej i we wszystkie sektory rynku nieruchomości.

Jedną z najbardziej zaangażowanych spółek z zielonej wyspy jest na naszym rynku Irlandzka Grupa Inwestycyjna (IGI) wraz z siostrzaną Irlandzką Grupą Deweloperską.

— W portfelu inwestycji obsługiwanych przez IGI są trzy biurowce w Warszawie: Antares, Bliski Centrum i Cirrus. Mamy zabezpieczone 1,2 mld EUR na inwestycje w mieszkaniówkę, hotele i centra handlowe — wylicza Padraic Coll, prezes IGI.

Skąd deweloper weźmie kapitał?

— Pieniądze pochodzą od inwestorów z Irlandii. Tworzymy spółki celowe do realizacji poszczególnych inwestycji i pozyskujemy chętnych do wzięcia udziału w realizacji konkretnego przedsięwzięcia — wyjaśnia Padraic Coll.

Domy i apartamenty

Nie ma wątpliwości, że sztandarową inwestycją IGD w mieszkaniówce jest budowa wieży przy ulicy Grzybowskiej na warszawskiej Woli. Budynek zaprojektował polski oddział amerykańskiej firmy Epstein, we współpracy z londyńską filią Skidmore, Owings & Merrill. Ta ostatnia jest znana m.in. z projektów licznych wieżowców w Londynie oraz budynku Burj Dubai w Emiratach Arabskich, który po ukończeniu będzie najwyższym budynkiem świata.

Początek prac budowlanych przy wieży IGD przewidziano na drugi kwartał 2008 roku, a ich zakończenie dwa lata później.

— W obiekcie znajdzie się 250 apartamentów o różnej wielkości, centrum rekreacyjne ze SPA oraz dobrej klasy restauracja — dodaje Padraic Coll.

Wzniesienie przez Irlandczyków wieży mieszkalnej położonej naprzeciw wysokościowca hotelu Hilton wpisuje się w tworzącą się na Woli enklawę drapaczy chmur. Po sąsiedzku powstaną bowiem także m.in. wieże mieszkalne Platinium Tower (22 piętra) dewelopera Atlas Estate.

IGD nie przeoczyła także najdroższych warszawskich dzielnic mieszkaniowych: Mokotowa i Wilanowa. W pierwszej z tych lokalizacji wybuduje przy ul. Nowobukowińskiej obiekt z 400 lokalami. Przy ulicy tej znajduje się już kilka apartamentowców. W Wilanowie powstaje zaś zespół mieszkalny Rezydencja Królewska złożony z 20 domów oraz 100 apartamentów i klubu fitness.

Na szóstkę

Jednak to nie inwestycje mieszkaniowe realizowane w Warszawie pochłoną największą część środków finansowych oraz sił pracowników IGD. Więcej firma wyda na centra handlowe.

— Łącznie na różnych etapach inwestycyjnych mamy w całym kraju sześć obiektów. Najbliższe otwarcia jest Solaris Center w Opolu. Projekt powstał w pracowni JSK (autor m.in. koncepcji Stadionu Narodowego w Warszawie oraz stadionu we Wrocławiu). Obiekt będzie liczył 20 tys. mkw. powierzchni najmu. Otwarcie zaplanowano na przełom 2008 i 2009 r. — chwali się prezes Coll.

Tymczasem w Opolu trwa realizacja centrum handlowego Karolinka, którego deweloper powiększył pierwotny projekt dwukrotnie i umieścił w kompleksie park handlowy.

O tym, że IGI lubi trudne wyzwania, świadczy najnowszy projekt, w który angażuje się w Białymstoku. Od kilku lat w tym mieście trwa zamieszanie wokół budowy centrum handlowego na terenie klubu sportowego Jagiellonia. Władze miejskie nigdy nie ukrywały poparcia dla tej idei. Zyski (lub ich część) mają finansować działalność klubu. Jednak mimo to dość długo nie udawało się znaleźć partnera do realizacji przedsięwzięcia. Właśnie nastąpił przełom.

— Powstanie nowa spółka, w której partnerzy będą mieli po 50 proc. udziałów. Na terenie klubu sportowego wybudowane będzie centrum handlowe liczące 50 tys. mkw. Obiekt będzie także liczył 10 tys. mkw. powierzchni rozrywkowej, na której znajdą się kino, kręgielnia, plac zabaw dla dzieci, klub fitness oraz klub nocny lub dyskoteka. IGI spodziewa się, że pozwolenie na budowę uda się uzyskać do końca 2008 r. Otwarcie zaplanowano na Wielkanoc 2011 r. — snuje plany Padraic Coll.

W Białymstoku od około dwóch lat deweloperzy centrów handlowych są bardzo aktywni. W mieście otwarto już nowe obiekty, w tym Galerię Białą (TK Development) oraz Galerię Podlaską (Quinlan Private Golub). Trwa budowa centrum Alfa Białystok w budynkach pofabrycznych Biruny (JWK Management). Realizację powierzchni handlowej, w ramach wielofunkcyjnego kompleksu, zapowiedział też giełdowy Warimpex.

IGI zapowiedziała ponadto budowę obiektów w Oświęcimiu, Toruniu, Łomży oraz Legionowie pod Warszawą.

Modna branża

Od około dwóch lat w Polsce deweloperzy inwestują coraz więcej w hotelarstwo. Ten zaniedbywany sektor nieruchomości okazuje się prawdziwym eldorado.

— Kupiliśmy działkę nad Zalewem Zegrzyńskim pod Warszawą. Planujemy tam 150-pokojowy hotel w standardzie czterogwiazdkowym. W Bielsku-Białej zamierzamy zmodernizować i rozbudować hotel President z centrum wellness. Rozpoczęliśmy również prace nad realizacją pięciogwiazdkowego hotelu w innym miejscu na południu Polski. Jednak dopóki nie będziemy mieli kompletu dokumentów, nie chcę ujawniać jego lokalizacji — wymienia prezes IGI Padraic Coll.

1,2 mld EUR Takim kapitałem na inwestycje w Polsce dysponuje IGI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu